| Gabitaancutaelena a întrebat:

Sa ma lămurească și pe mine cineva. Acum 3 ani când aveam parul lung obișnuiam sa ma spăl doar o data pe săptămână pentru ca asa îmi spunea mama ca e cel mai bine, de ex:ma spălam duminica restul săptămânii umblam cu el slinos și prins în coc. Acum parul meu este foarte scurt, gen pana la gat și obișnuiesc sa mi-l spăl o data la 2, 3 zile depinde când am eu chef, ideea e ca nu îmi place sa ies afara cu parul slinos și îmi place sa îl țin mai mereu desfăcut. Maica-mea a început sa ma judece ca de ce ma spăl o data la 2, 3 zile ca cică nu e bine și o sa rămân fără par în cap. Ea merge pe principiul ca daca te speli de 2, 3 ori pe sapt, gata, îți cade par. Vreau și eu părerile voastre, ce ar trebui sa fac sa mi-l spăl din nou mai rar?! Pt ca vai "îmi va cădea parul" țin sa menționez ca nu sunt vopsita sau ceva am parul natural.

19 răspunsuri:
| Ofiint? a răspuns:

Îți speli părul de câte ori simți nevoia/săptămână.
Nu spălările reprezintă cauza căderii părului.
De regulă frecvența spălarilor le adaptezi în functie de tipul tău de scalp (uscat, normal, gras).
Dacă ai scalpul gras, adică se îngrașă repede, nu rezistă decât o zi, poți să îl speli chiar și în fiecare zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întradevar nu este bine sa te speli zilnic pe cap deoarece si prin sampon agresezi parul, acum nici sa mergi cu parul murdar nu este ok, cel mai bine este sa te speli pe cap odata pe saptamînă de obicei duminica ca sa incepi saptamîna curată, dar daca tu stii ca parul tau se murdareste repede incearca sa l speli la 2, 3 zile deoarece o fata cu un par murdar plin de matreata este dizgratioasa la fel ca si daca are unghiile murdare si fara ojă atit la mîini cit si la picioare, tu ce varsta ai?

| Gabitaancutaelena explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am 17 anilaughing și da nu îmi place sa umblu cu el murdar, dar maica-mea ma i-a mereu la rost ca cică o sa îmi cada parul?

| Drimmero a răspuns:

E cea mai mare prostie, nu chelesti daca te speli pe cap des, e cel mai mare mit legat de chelie. Daca il speli rar va fi si mai rau, risti sa faci infectii, sa se uleieze si multa matreata si iar nu e bine. Parul cade din cauze genetice, din cauze ce tin de alimentatie, de stres, socuri emotionale, etc, nicidecum pentru ca ti-l speli zilnic. Parul oricum cade in mor normal zilnic pana in 100 de fire de par pe zi, acum depinde ce culoare are parul tau, parul saten e cel mai bogat si des, la el pot pica pe zi si aproape 150 de fire pe zi fara sa fii in pericol ca vei cheli. Depinde si foarte mult de tipul de scalp pe care il ai, daca ai un scalp gras merge sa te speli zilnic fara probleme, daca n-ai scalp gras te poti spala si la 2-3 zile fara probleme iarasi. Eu ma spalam zilnic, uneori si de 2 ori pe zi si n-am chelit, am parul mai des decat niciodata, mi s-a zis si mie ''sa vezi ce o sa chelesti de la spalatul asta des'', am chelit pe dracu, au chelit aia care im ziceau asta.

| Gabitaancutaelena explică (pentru Drimmero):

Culoarea mea la par este șaten închis laughing dar îl am foarte fin și cu firere de par subțire

| Drimmero a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

Si iti da aspect de par rar din cauza firelor subtiri? Da, asta mostenesti genetic grosimea firelor de par, nu ai ce face. Dar in general parul saten e cel mai des dintre toate nuantele. Asta o spun medicii dermatologi.

| Frank51 a răspuns:

O data la 3 zile.

| alina2k18 a răspuns:

''ma spălam duminica restul săptămânii umblam cu el slinos și prins în coc. ''
Si nu iti era si tie sila sa stai cu parul ala asa imputit plin de untura?
laughing
Daca ai scalp gras pune mana si spala-te la maxim 3 zile, nu mai umblati cu parul in halul asta, eu daca vad una cu parul slinos deci e clar ca nu e ca si cum s-a spalat alataieriwinking ma ia greata la ce o avea prin chiloti ca daca parul nu il spala pai jos abia se sterge cu servetele umede laughing
Am par lung, fir gros, scalp seboreic si in 80% din cazuri ma spal la 2 zile, imi ia o ora jumatate spalat ca la coafor, stat cu masca, uscat.
Nu o sa iti cada parul mai mult, evident daca esti gentila cu parul tau si nu il freci cum spala mamaie covoarele laughing

| Eireann a răspuns:

Eu am par uscat, des si cu fir subtire, lung pana la talie, roscata natural. Daca vrei par lung trebuie sa il intretii, nu pot sa il lasi slinos sau matura doar fiindca ia mult timp sa il speli si sa il usuci. Eu il spal la 4 zile, maxim 5 si este ok pentru mine. Dar fiecare e diferit deci daca tie iti face bine la 3 zile sau zilnic sau la 2 saptamani, nu iti face griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treabă are mama ta cu părul tău, de ce te interesează opinia ei?! Dacă e să cadă părul, cade și nespălat, deci e clar că ce spune dânsa este o inepție. Dar nici tu nu trebuie să crezi, că altfel te pui la mintea ei. Să te speli pe cap de 2-3 ori pe săptămână este în mod general cea mai acceptabilă frecvență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal la mine am observat faptul că dacă îl spăl mai rar începe să cadă, dacă îl spăl din 3 în 3 zile atunci e rezistent, căzând doar câteva fire.
Îți recomand să-l speli odată la 3 zile și mai important: să-i explici cu argumente bine fondate mamei tale de ce e optim și sănătos pentru păr să fie spălat mai des.

| timidu89 a răspuns:

La 3-4 zile e bine sa te speli pe par. Vara probabil la 2 zile dat fiind ca transpiri. Prea des nu e bine ca apare matreata, cel putin asa am observat la mine. Asa mi-a spus frizerul, la fete probabil difera.

| Anuket a răspuns:

Dacă folosești un șampon delicat cu scalpul și părul tău, poți să te speli și zilnic. Nici prea mult sebum nu vei secreta, am văzut pe mine asta, așa e părul tău. Nu poți aranja cum trebuie un păr slinos, e foarte incomod, deci spală-te când simți nevoia și reamintește-ți de ce o faci de fiecare dată când mai comentează cineva pe acest subiect.

| Genevaaa a răspuns:

Nu,nu iti va cadea parul mai des. Nu trebuie sa umblii cu el slinos.

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu iti va cadea parul dar spalarea repetata la intervale scurte, cauzeaza producere exagerata de sebum si implicit, parul se ingrasa. cauta sampoane bune, potrivite pentru tipul tau de par, nu umbla cu el desfacut mereu. renunta la balsam si vei vedea ca va fi ok.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Niciodată nu trebuie sa renunti la balsam.

| stefiiii3 a răspuns:

Daca te speli pe cap, datorita lui, sebumul iti va acelera cresterea firelor de par. Acum, mama ta poate a fost invata asa, dar daca te speli mai des nu te dezavantajeaza, doar ca uleiurile acelea de il fac slinos va deveni mai dens.
Daca ai parul gras iti recomand un sampon pentru parul gras pe baza de de plante, daca te duci la farmacie si intrebi, sigur iti vor recomanda cateva. Atentie, daca folosesti sampon pentru par gras, ar fi indicat sa te speli doar odata pe saptamana.
Sper ca te-am putut ajuta.

| AlinTanase a răspuns:

Unui om normal in cad în medie 50 de fire de par pe zi de mdah. Soția mea se spala in fiecare și și nu ii cad prea multe fire de par într-o zi m-am gândit să văd câte fire de par ii cad, am numărat in total 43 deci te poți spala de cate ori vrei?

| Drimmero a răspuns (pentru AlinTanase):

Intre 50-100 chiar 150, depinde de culoarea parului ca influenteaza desimea, da informatia corecta.