| Aly_3645 a întrebat:

Buna!
Ce pot sa fac pentru a scapa de punctele negre? Nu vreau sa trebuiasca sa cumpar de la farmacie ci sa prepar eu in casa folosind fructe, legume etc.
Cel mai folositor raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| SakuraBeauty a răspuns:

Salut nah ce sa spun si eu am cam aceiasi problema si pot spune ca am avut foarte multe cosuri, o droaie chiarlaughing. singurele produse in care am eu incredere sunt cele naturiste cum este de exemplu amestecul de otet de mere si hrean usuca complet cosurile dar trebuie sa il folosesti regulat si numai pe cosuri la mine a avut efect si mai este usturoiul tratamentul tine cam timp de o luna, in fiecare zi sa mananci 3 catei de usturoi iar ca uz extern sa ti le dai cu usturoi dar stiu ca mirosul poate fi destul de neplacut, poti incerca,, castravetele care are de asemenea efecte benefice pentru ten, alta optiune ar fi amestecul de coaja de portocala cu apa si folosit in fiecare zi, masca de ou si malai este de asemenea buna sau masca alc. din miere, faina de grau si apa, apa plata mai exact cea minerala o poti folosi ca tonic, din creme te-as sfatui sa folosesti cele pe baza de sulf sau cele cu ulei de salvie, zinerit este o alta crema de care am auzit dar nu stiu efectele ei poti sa o incerci daca vrei eu inca nu am incercat-o dar am auzit ca e chiar buna, infuziile cu musetel sunt de asemenea benefice deoarece iti deschide toti porii si dupa ce stai macar 15 min sa te cureti pe fata cu un gel de curatare antibacterian, ceaiul de musetel poti sa il iei si ca tretament in fiecare zi 2 cani sunt de ajuns deoarece ajuta si la digestie, menta si galbenelele sunt de asemenea bune si pentru uz intern si extern, menta detoxifica corpul si diminueaza excesul de sebum care nu mai este eliminat afara prin cosuri multe, galbenelele sunt bune cam pentru toate poti chiar sa te speli pe fata cu ceai, sa stii ca remediile naturiste sunt cele mai bune crede-ma si nici nu dauneaza tenului, chiar au efect daca le folosesti regulat, ehehe asi avea atat de multe sa iti spun stii vorba aia "prostul niciodata nu se opreste pana nu spune tot ce stie" laughing sa ai grija de tenul tau si numai asa vei fi de invidiat. nah sper ca am fost de ajutor cred ca deja te-ai saturat sa citesti nu laughing, ok papa :* ------------- asta e mesajul pe care i l-am dat unei fete este in mare parte pentru cosuri dar de asemenea si pentru puncte negre care sunt de fapt pori astupati de praf si murdarie ca sa ma exprim mai pe fata chiar daca le storci dupa 2 saptamani apar iar tratamentele mentionate mai sus sunt de asemenea de ajutor pentru punctele negre si am zis sa ti le zic si tie deoarece ai mentionat de legume si remedii naturiste. sunt sigura ca au efect dar nah depinde de tenul fiecaruia. sper ca am fost de ajutor te pup pa pa :*

4 răspunsuri:
| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Eu chiar ieri am facut o masca pentru puncte negre... un albus de ou batut putin si 2 linguri de malai.amesteci.si freci fata cu el(insista pe zonele cu puncte negre), apoi pui toata cantitatea pe fata, timp de 10 minute... dupa te clatesti si aplici o crema.

funda?:*

| ShiNee a răspuns:

Stii ca sunt plasturi de aia pentru puncte negre. poti face ceva de genu acasa

iti trebuie 2 lingurite de gelatina, si 2 de lapte le amesteci si apoi pui putin la cuptorul cu microunde [10 sec] sau incalzesti compozitia unpic, incat sa fie mai lichida.probeaza sa vezi daca e fierbinte, daca nu e atunci aplico pe zonele cu probleme...asteapta sa se usuce pe fata iar apoi o dezlipesti si iti ia punctele si toata murdaria :p

http://www.youtube.com/user/MichellePhan?feature=chclk#p/u/3/-bjOB4zS0uE

| TeenageGirl a răspuns:

Eu zic sa faci o solutie din ou si ulei de masline

PS.la mine a mers

| Temptation_1752 a răspuns:

Amestecă puţină miere cu făină de ovăz şi un albuş de ou, până când se formează o pastă. Pentru a obţine cantitatea necesară sunt de ajuns câteva linguriţe din fiecare ingredient şi un singur albuş de ou. Aplică această pastă pe faţă şi masează uşor, cu mişcări circulare, timp de aproximativ 10 minute. Încearcă să masezi mai apăsat în zonele în care ai puncte negre pentru a le determina să iasă, fără a le stoarce. Spală-ţi faţa cu apă călduţă, apoi clăteşte cu apă rece.