| onlyme_3202 a întrebat:

ce sa fac pentru ca parul meu sa creasca mai repede? sti vreun tratament natural sau ceva de cumparat? pls...

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Eu am folosit un sampon contra caderii parului de la Vichy (Dercos-ambalaj rosu) si pentru accelerarea cresterii lui. E foarte bun.Deasemenea am urmat si tratamentul cu capsule Revalid.Nu te ingrasa, dar s-ar putea sa nu te simti foarte bine de la ele- se iau 3 capsule/zi.In paralel trebuie sa ai o alimentatie corecta, cu multe proteine, vitamine si minerale.Frumusetea si sanatatea parului adeseori vine din interior.Totodata,consuma apa plata in cantitati mari.Maseaza-ti pielea capului 5 minute/zi cu varful degetelor. Fa-ti masti de par naturale la tine acasa, spre exemplu eu imi faceam 1 data/saptamana o masca din :ulei de masline, vitamina A uleioasa, galbenus de ou, ulei de ricin si tinctura de brusture.Era excelenta!

10 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

In primul rand, indiferent de tratamentul pe care il vei urma, sa nu te astepti la efecte foarte rapide. Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului. Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal. Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc. Ca tratamente naturiste poti folosi: -infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul; -masca din ulei de ricin+galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul; -poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri+ 2 linguri tinctura de brusture+ 4 linguri apa; -FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana).

| ada a răspuns:

Uite o masca pentru regenerarea, stralucirea parului... Mi-a recomandat-o o prietena care se declara multumita... Ce-i drept eu nu am folosit-o, dar am sa incerc...Stiu insa ca uleiul de masline, oul si vitamina A sunt bune pentru ingrijirea parului... Se amesteca intr-un castron 5 linguri de ulei de masline usor incalzit, 10 picaturi de vitamina A uleioasa, 2 galbenusuri de ou si zeama de la o jumatate de lamaie. Se amesteca foarte bine si se aplica pe toata lungimea parului, inclusiv la radacina, masand 5 minute scalpul. Apoi se acopera parul cu un prosop si se tine masca timp de 40 de minute. La final se clateste cu apa calda si sampon.

| miriam a răspuns:

Este o masca pe care o pregatesti acasa si se da la radacina parului pe care il hraneste si ajuta la regenerare:se amesteca un galbenus de ou cu 2-3 lingurite ulei de ricin, o fiola de vitamina A si alta de vitamina E.Se amesteca bine dupa care se aplica la radacina parului.Se lasa sa actioneze timp de 20 minute dupa care se spala.Se face aceasta masca la 2 saptmani timp de 3 luni.Se poate repeta de 2-3 ori pe an.

| emilica95 a răspuns:

Sunt o garamada de tratamente pentru cresterea parului, dar nu toate folositoare

du'te la farmacie sau cel mai bine la un dermatolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc samponul petrole hahn pe care l-am cumparat din farmacie. e foarte bun.am incercat de a0lungul timpului multe sampoane pttr cresterea parului dar niciunul nu a dat rezultate.parul creste acum foarte repede cu petrole hahn.incearca-l si tu. sper ca te-am convins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca tragi de iel poa' sa creasca mai repede laughing) altfel nu are cum... nu il " poti face sa creasca ". In schimb il poti ingrijii sa nu se deterioreze, in timp ce creste in ritmu' lui de 2-3 cm pe luna ...regret sa te dezamagesc, dar din nou incearca sa tragi de iel poate creste MAI REPEDE laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci masca de ou cu ulei de masline

| lil'dee a răspuns:

Fiecare are probleme cu scalpul si nu toate persoanele raspund la fel la un tratament...la unele merg, la altele nu...in schimb pot spune ca uleiul de ricin este foarte bun...nu l-am incercat numai eu ci si alte persoane si s-a dovedit a fi foarte bun. de 3 ori pe saptamana seara inainte de culcare, dar la fel de bun este si daca se lasa numai o ora o data pe saptamana. in schimb este un lucru care acest ulei nu-i da parului tau si anume stralucirea - aspectul va fi putin matuit in schimb se poate remedia. dupa ce ai folosit uleiul de ricin si te-ai spalat pe cap, imediat te dai cu ulei de masline si-l lasi sa actioneze timp de o ora dupa care te speli din nou. continui cu acest tratament pana ai rezultatul dorit dupa care reduci la de 2 ori pe luna. spun din proprie experienta pentru ca inca mai folosesc acest tratament si este foarte bun. am parul des, creste mult mai repede si foarte lucios

| ele a răspuns:

Pt cresterea parului trebuie sa ai o alimentatie foarte bogata in vit, zinc, proteine, minerale sa bei multa apa plata....si folosirea unor sampoane si masti corespunzatoare tipului tau de scalp. Sper ca o sa te ajute ceea ce ti-am spus.

| dyana_5949 a răspuns:

Fa masca saptamanal din un ou si miere, aceasta iti face parul mai matasos si mai moale, pentru cresterea parului poti folofi ulei de ricin inaintea de spalarea regulata pe cap, intr-o luna vezi diferenta, te asigur!