| Gabriela33 a întrebat:

Buna,ceva pentru cresterea parului?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ulei de ricin, gasesti la farmacie dar cresterea părului este ereditara, nu stiu cît de mult te va ajuta uleiul daca din familie mostenesti acest lucru.

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, mult succes ce varsta ai? O seara frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns:

Mancare sanatoasa, fiindca parul creste HORMONAL fiind influentat numai de hrana pe care o mananci zilnic, plina de vitamine si minerale, pe care le ia din fructele si legumele pe care le mananci.
Parul creste hormonal in jur de 1-1.5cm pe luna.

Ai premiat cel mai prost raspuns posibil, fiindca uleiul de ricin nu creste parul, doar INTARESTE firul de par deja existent.
Nici un ulei de pe fata pamantului nu poate face minuni, fiindca parul creste hormonal, conform hormonilor corpului tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să crească mai repede? Nu e posibil. Mai des?

| dullcat a răspuns:

Buna.Parul creste aproximativ 1 cm pe luna daca ai un stil de viata ok si o alimentatie buna, pentru ca predominant de aici porneste, din interior. Orice aplici la exterior, adica uleiuri sau alte produse, vor fi pe locul doi in privinta eficientei.Eu te sfatuiesc sa iti faci masti cu ou, ceai de musetel, miere, ulei la alegere sau apa de orez la fiecare 3 saptamani.Proteina te va ajuta mult, insa si aici ce-i prea mult strica, de aceea am zis de 3 saptamani.

In rest, secretul pentru lungime este sa mentii ce ai deja, adica sa faci in asa fel incat sa nu capeti prea repede varfuri despicate, sa te feresti de tratamentele chimice, termice, mecanice, adica vopsit, placa de par, coafuri care intind parul si presupun tapat, impletituri stranse, bucle etc.Cand ajungi la lungimea dorita iti este infinit mai usor sa tai varfurile despicate la 2-3 luni si apoi imediat iti creste la loc si mentii aceeasi lungime. Vorbesc din experienta, eu care ma feream ca de naiba de taiat varfurile. laughing Ideea e ca nu poti scapa de acest scenariu, e inevitabil, indiferent cat ulei sau produse folosesti.

Firul de par este oricum deja mort, produsele din comert doar il acopera cu siliconi si alte substante care sa-l faca sa para frumos.In momentul in care nu le mai folosesti se vede cuticula in starea ei obisnuita. Uite aici cum arata la nivel microscopic : https://themestizamuse.com/......damage.png e ca o scoarta de copac si pe masura ce se degradeaza cuticula nu mai ai ce face.Produsele din comert nu repara nimic, acestea doar se vor ocupa de umplerea golurilor din stratul cuticulei pe care le vezi in imaginile 3 si 4. Iar varfurile despicate sau alte cele se vad in imaginile 5 si 6.

| Gabriela33 explică (pentru dullcat):

Multumesc frumos????

| dullcat a răspuns (pentru Gabriela33):

Cu placere!

| Lupică27 a răspuns:

Parul din ce zona?

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Cred ca de pe cap.laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Parul bun paraseste capul prost

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Care cap?

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Ala de sus

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

No commentlaughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Incepusem sa chelesc inca de la 17 ani, iti dai seama ca stiu ce zic, cand a vazut parul cat sunt de destept s-a dus dreacu.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

A,ok,inteleg,autocriticalaughing
La 20:erai chel dejarolling on the floor

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Acu nu pot sa ma mai tund decat cu breton la spate

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Noroc ca esti baiat. La voi e simplu. La fete insa, e tragedie.
happy

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Peruca.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, acum sunt peruci foarte misto. De ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamine de la farmacie.