| ViolaTM a întrebat:

Cum putem să ne asigurăm că dacă ne luăm pantofi nu contribuim la child labour? Eu cumpar haine doar second. Dar, pantofi si lenjerii, sosete noi, nu.

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Hainele produse in masa (Zara, H&M, Bershka), toate sunt produse asa. Daca hainele sunt SH asta nu iti da garantia ca nu a fost facuta de un copil amarat din China. Hainele care nu sunt produse asa sunt de la firme scumpe, Chanel, Versace, etc

| Doja a răspuns (pentru Yurisa):

De fapt hainele produse la firme scumpe sunt produse la fel, doar ca sunt mai scumpe.

https://news.vice.com/......ply-chains

| Yurisa a răspuns (pentru Doja):

Probabil, eu nu consider vice o sursa credibila. Aici vorbeam de copii, iar in articolul tau este vorba despre oameni adulti care muncesc in masa pe bani putini. Sunt multi oameni, iar cei de acolo sunt dispusi sa faca asta pentru un ban chiar daca conditiile sunt excecrabile.
Un alt exemplu este cel de click farm:
https://en.wikipedia.org/wiki/Click_farm
Aici la fel, nu e vorba de produs haine, ci de oameni platiti putin sa faca ceva, si nu de copii

| Doja a răspuns (pentru Yurisa):

Nici eu nu consider Vice ca o sursa credibila in 90% din cazuri, insa pe partea asta se aliniaza cu idologia lor si tind sa-i cred. Exista multe alte articole pe net despre firme mari care fac acelasi lucru.

Apple e iarasi un exemplu bun si bine-cunoscut care vinde la supra suprapret tot, iar electronicele lor sunt facute in tabere de concentrare.

| Yurisa a răspuns (pentru Doja):

Ce bine ca nu am nimic de la Apple laughing

5 răspunsuri:
| attempt81 a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul.
Acum in sua a aparut la moda site-ul acesta: https://www.thredup.com/ care are doar second hand. La noi sunt site-uri de genul cu haine chiar de 9 ani, de exemplu https://www.copilas.ro/haine/Haine-dama/9/1/M-(38,-40).html dar e nisat pe copii.

Eu am firma si ce obsev este ca pe zi ce trece trebuie sa vand mai mult ca sa castig la fel. Ieri era suficient sa vand 20 de produse pe zi acum 50. Cineva lucreaza mai mult si e platit mai prost sau daca nu reuseste este inlocuit de roboti.

Imbracamintea second de calitate e un compromis bun pentru nepoluare.