| bloonduta a întrebat:

De 2-3 ani am o obsesie de care nu reusesc sa scap...imi indrept parul cu placa si il am foarte ars la varfuri sad Problema este ca nu pot sa ma abtin.Prietenele si mai multi oameni mi-au spus ca imi sta bine cu parul meu natural care este ondulat, dar cand ma uit in oglina nu imi place si tot ma indrept.Ma indrept in fiecare zi,cu toate ca stiu ca nu este bine.Cel mai mult imi indrept bretonul pentru ca nu imi place deoarece seara cand fac dus se onduleaza cu toate ca il prind.Am incercat sa ma las de placa si vara trecuta chiar mi-a reusit, dar cand a inceput scoala am luat-o de la capat.Nu mai suport! Vreau sa nu ma mai indrept la par,nici macar nu imi mai place cum imi sta cu el drept, dar imi este frica sa ies cu el ondulat...m-am obisnuit ca toti cei care ma stiu sa ma vada cu parul drept.Acum 4 luni mi-am aruncat placa dar ma indrept cu drotul sad Folosesc multe tratamente si masti si tot felul de chestii si ondulatorul meu are ceramica si tot felul de chestii care spun ca protejaza parul dar tot e ars. Visul meu de cand eram mica este sa am parul lung pentru ca ai mei ma tundeau mereu scurt ca pe un baiat.Acum am parul mai lung de umeri dar nu cu foarte mult.Va rog, ce as putea sa fac sa renunt la aceasta obsesie? Funda happy

9 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Si eu am parul ondulat.
Primul pas ca sa scapi de indreptat, este sa nu iti lasi breton pentru a nu fi nevoita sa in indrepti mereu.
Apoi tunde-ti varfurile arse si lasa-l o vreme sa creasca fara a-l indrepta.
Aranjeaza-ti buclele inca de cand parul e umed si lasa-l asa. Macar acum pe perioada verii lasa-l fara placa.

| Nicoleta a răspuns:

Doar informativ iti spun ca exista permanent. Poti face asta la coafor, insa nu stiu cat costa.
De asemenea am vazut recent la TV un fel de tratament cu keratina care se face la coafor si actioneaza ca un fel de permanent, insa e mai bun in sensul ca nu deterioreaza deloc parul ...si probabil e si mai scump.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa scapi de aceasta obsestie, trebuie sa te pui in fata oglinzi si sa te gandesti:
"Cum o sa imi stea mai bine:
a. cu parul ondulat
b. cheala, pentru ca parul meu era ars si a inceput sa imi cada/ am fost nevoita sa ma tund."
Serios acum, parul drept nu are acelasi farmec precum cel ondulat...parca ar fi lins. Daca ti-ar fi stat mai bine cu parul drept, atunci Dumnezeu ti l-ar fi dat drept. Dar daca ti l-a dat ondulat, inseamna ca ti se potriveste mai binewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No si eu am problema asta cu obsesia pentru drept, drept dar m-am lepadat putin. Am schimbat coafeza si mi-a tinut o teorie despre placa si cat mi-am tocit eu varfurile si etc laughing. Am iesit cu 3 cm in minus de acolo si cu promisiunea ca nu voi mai folosii placa decat la ocazii pentru ca altfel nu am cum sa am parul lung daca il tot " tund " eu zilnic cu placa happy.

Trebuie un pic de ambitie si poate sa scapi de tot de ele. Dule la bunici, ceva de genu.

| Roxxxxi a răspuns:

Zici ca tu sunt eu! Exact asa sunt si eu! Cand gasesti o metoda sa imi zici si mie.Deja de 3 ani in fiecare zi mi-l intindeam.De aproape 1 an mi-l intind o data pe saptamana.Dar degeaba ca nu creste. Cunosc sentimentul.Iti dai seama ce ars mi-e si mie parul sad

| мαrrýиєlα a răspuns:

Buna!
+ si eu am parul ondulat si eu aveam obsesia asta stupida, pana la urma mi-a luat mama si drotu si placa si am renuntat.
+ oricum sa stii ca fetele cu parul ondulat sunt cele mai dragute, lasa-l normal nu-l mai indrepta!

| Inger0Cazut a răspuns:

Incearca ca atunci cand vrei sa pleci undeva, sa intarzii.Atunci nu te vei mai stresa prea tare de acest lucru.Vei fi ceva genulbig grina, da, l-am pieptanat gata, imi pun o clama si gata, nu mai am timp sa il indrept.
Si sa ai parul ondulat e un avantaj.Trebuie doar sa iti gasesti o coafura care sa te avantajeze.

| d182 a răspuns:

Am aceeasi problema, faza e ca [,] colegele mele arata super bine si au parul dragut si am vrut si eu sa fiu ca ele si inca-mi indrept parul in fiecare zi. ele zic ca e ars si ca ar trebui sa mai renunt la placa dar in rarele zile in care veneam cu parul 'natural' imi ziceau ca arat ca o oaie.
incearca sa te tunzi in asa fel in cat sa-ti stea bine cu el ondulat. sau prinde-ti-l in coada pentru o vreme (sau cu o clama, daca e vorba de breton) si asa n-o sa mai trebuiasca sa-l indrepti.
big grin

| crazypretty a răspuns:

Si eu aveam obsesia asta cu placa tot ca si tine am parul cret si nu imi placea modul in care se asezau buclele si mi-am tus parul bob dar lung in spate cum sa zic bobul scurt si de sub bob pleca parul ca niste extensii si este un pic mai lung de umeri tunsoarea asta mie mi-a uniformizat volumul si buclele se aseaza mai bine plus un balsam L'oreal cu ceramide si keratina care mai domoleste parul in sensul ca nu mai sta zburlit iar pentru aranjat redefinesc buclele cu spuma si arat ca o diva si mai uite un pont inainte sa te culci dupa ce faci baie pune pe perna o esarfa sau si mai bine o fata de perna din matase si astfel nu ti se mai incurca parul, sa fim serioase cu sau fara un pieptanat dupa baie tot aia e ca pana dimineata parul tot se incalceste foarte tare iar in restul zilelor i-mi impletesc o coada ca sa nu se incurce