| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Buna, de 2 ani imi vopsesc parul roscat dar acum vreau sa il decolorez din nou, am auzit ca prima data trebuie vopsit cu o nuanta de blond si dupa cateva zile trebuie decolorat...inainte nu aveam probleme sa il decolorez pentru ca natural era un blond inchis dar cu timpul a devenit saten...intrebarea e: prinde decolorantul pe nuanta de roscat care o am acum sau trebuie mai intai vopsit blond apoi decolorat?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul intai se decoloreaza, apoi se vopseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai bine mergi la un salon?

| LordFlacko a răspuns:

Vopsit blond inseamna decolorat, pentru ca atunci cand "decolorezi" parul inseamna ca il arzi, asta facandu-l sa devina blond.
Eu nu inteleg mai exact ce vrei tu sa faci, sa il decolorezi pe tot ca sa il ai blond sau sa iti decolorezi radacinile satene ca dupa aceea sa le vopsesti roscat?
Daca vrei sa il ai blond cum il aveai mai demult inainte sa se mai inchida culoarea, evident ti-l decolorezi pe tot, parul tau fiind de culoare inchisa (cu tot cu rosul) cred ca s-ar putea sa il decolorezi de 2 ori separat daca vrei o nuanta mai deschisa de blond.
Iar daca vrei doar radacinile ca sa ti-l revopsesti rosu, nu mai e nevoie sa ti-l decolorezi daca parul tau natural de la radacina e saten, vopsesti peste el cu rosu.

| XxRoxRoxyxX explică (pentru LordFlacko):

Deci eu acum sunt vopsita roscat, dar il vreau blond foarte deschis adica nu cu vopsea ci cu decolorant deci o nuanta aproape de blond platinat, nu chiar alb dar foarte foarte deschis.

| LordFlacko a răspuns (pentru XxRoxRoxyxX):

Daca il vrei blond platinat e cam complicat sa il faci asa acasa, cel mai bine te duci la un salon unde ii spui exact cum vrei sa fie parul tau, iar ei o sa ti-l arda (decoloreze) si o sa iasa blond prima data, depinde cat stai s-ar putea sa mai fi nevoita sa te duci peste o luna la alta sedinta ca sa te decoloreze din nou pentru ca nu e asa usor sa ajungi de la o culoare inchisa la blond platinat care e practic spre alb.

| petreblog173 a răspuns:

Buna, aceasta problema este destul de deasa deoarece vopseaua de par este foarte proasta, mai bine te duci la un salon si mai vi de abia dupa 4 luni inapoi!
Uite un link cu cateva sfaturi.
https://cosmetico-blog.blogspot.ro/
http://petreblog.ro/......jurul-tau/
https://blog-sanatate.blogspot.ro/