| ChriSS_7546 a întrebat:

Eram blonda, un blond deschis.Insa ma tot saturasem sa ma vopsesc mereu la radacina si am folosit nuantator Loncolor C4 saten Reggae mi-a iesit foarte inchisa culoarea fata de cum o aveam, si imi cam pare rau...ma tem sa nu raman asa.Cat despre nuanator este destul de bun prinde repede,parul meu nu a suferit nicio modificare (in afara de culoare/nuanta),nu este aspru,nu are miros ciudat, nu s-a luat pe perna.Problema este ca nu imi prea place asa..Cine a mai folosit nuantator loncolor se duce destul de repede? pe el scria 6-8 spalari dar mi-e frica sa nu raman asa..pt ca repet este foarte inchis fata de cum eram.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Dar să știi că este în trend culoarea mai închisă la rădăcină în contrast cu restul părului, dar dacă nu-ți place nu trebuie să-ți faci probleme prea mari, acel nuanțator se estompează mai repede de 6/8 spălări, și da, o decolorare îți poate aduce look-ul dorit, dar trebuie făcută în mod sănătos, pentru a nu-ți distruge părul.Totuși ca să revii mai repede la blondul preferat, poți chiar de acum să folosești un decoct de plante medicinale(de exemplu decoctul de mușețel, rădăcina fiind doar nuanțată, există șanse de reușită pentru o decolorare naturală).Cam atât.

| ChriSS_7546 explică (pentru faramatania):

Problema este ca eu mi-am dat cu el in tot capul pentru ca am vrut sa vad cum imi sta saten si acum sunt toata asa, si din cauza asta sunt putin cam speriata.Nu ma asteptam sa prinda atat de tare, ma asteptam doar sa-l nuanteze putin si acum arat de parca m-am vopsit.Cat despre vopsit nu m-am facut singura si am mers mereu la salon insa nu a folosit decolorant doar vopsea blond deschis.Mersi pentru sfaturi.Chiar as vrea sa incerc sa-mi fac ceva singura acasa pentru ca imi creste repede radacina si e plictisitor sa ma duc mereu la salon si nici nu ma face mereu cum vreau.

| faramatania a răspuns (pentru ChriSS_7546):

Nuanțatorul se duce destul de repede așa cum ți-am mai spus,iar de vopsit acasă doar cu vopsea, fără o decolorare în prealabil este foarte simplu,nu trebuie mers neapărat la un salon(nu numai că este plictisitor-o obligație în plus în fiecare lună-dar,este și mai costisitor). Acasă este mult mai comod,mai simplu, și nu necesită o pricepere deosebita, iar vopsirea nu trebuie făcută chiar în totalitate, ci doar rădăcina, și din când în când poți clăti părul cu acel decoct de mușețel.No stress.

3 răspunsuri:
| karellia58 a răspuns:

Depinde de testura firului de par, asa ca este relativa chestia cu nr de spalari dar daca vrei sa-l mai deschizi fa-ti niste ceai de musetel in care pui 250 ml de apa oxigenata(de la farmacie) si te clatesti dupa spalare, stai cu acest amestec 1/2 ora dupa care te clatesti din nou. Dupa 2-3 incercari nuanta se va deschide.