| LauraG3 a întrebat:

Exista ceva tratament pentru cosuri pe care ti-l faci la cosmeticiana. Stiu ca-ti baga si un ac si iti curata toti porii. E nevoie de 2 sau 3 sedinte pentru ca cosurile sa dispara. A mai incercat cineva acest tratament? Funcioneaza?

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Eu imi fac acest tratament, este adevarat ca se mai raresc cosurile si nu o sa mai ai asa multe ca inainte, dar daca nu ai grija de tenul tau o sa iti iasa in continuare.
Incearca sapunul cu sulf sau diferite creme de la plafar ( imi poti da un mesaj privat unde sa-mi explici mai bine problemele tenului tau si sa iti recomand ceva). In fiecare dimineata si seara demachere, curatare ten, lotiune tonica si crema hidratanta, altfel nu o sa scapi de probleme tenului!

7 răspunsuri:
| Nicolalala a răspuns:

Nu ti-as recomanda niciodata sa iti faci tratament pentru cosuri la cosmeticiana.
Este dureros si deloc folositor deoarece cosurile iti vor mai aparea, in timp.
Iti sugerez niste "trucuri" daca le pot spune asa pe care le folosesc si eu si nu mai am probleme cu cosurile.
Apropo, sa nu dai fuga la dermatolog pentru ca iti va da ceva tratament care doar iti va usca pielea si ti-o va arde pentru ca de asta ai nevoie, sa arzi cosurile, spun ei.
Ei bine, uite cateva tratamente care 80% nu vor da gres si ti le recomand cu cea mai mare placere!
1. Pune 2 pliculete ceai de tei intr-o oala cu apa fierbinte, asteapta 2 minute dupa care te pui cu fata deasupra oalei si iti pui un prosop peste cap (aburii iti vor deschide porii), stai 15 minute dupa care te speli cu apa aceea care are pliculetele de tei, pe fata.

2. Pune pasta de dinti pe cosuri si lasa toata noaptea ca pasta de dinti sa actioneze.
De ce? Pasta iti va usca cosurile si vor devenii ca niste cosuri uscate, gata sa fie date jos!

3. Stiu ca suna ciudat insa, da-te cu pipi pe frunte si asteapta 2 minute dupa care te speli.
Tratamentul asta l-au folosit si bunicile noastre si presupun ca si mamele.
+ multe alte vedete.

4.Cea mai simpla varianta :
Spala-te dimineata, dupa-masa si seara pe fata ( nu foarte des, ci regulat )
Nu mai pune mainile pe fata.

Succes l-a scapat de cosuri!
(Daca nici asa nu ai scapat de cosuri, da-mi mesaj si am sa-ti scriu eu si mai multe metode care le-am folosit chiar eu si au avut folos )

| Ririru a răspuns (pentru Nicolalala):

Cine te-a invatat pe tine sa dai cu pasta de dinti pe cosuri si mai ales cu urina, care contine bacterii?

| Nicolalala a răspuns (pentru Ririru):

Draga, ti se pare tie ca pasta de dinti are bacterii? Deci tu practic te speli cu bacterii pe dinti sau nu te speli deloc? laughing)
Citeste despre pasta de dinti si despre urina impotriva cosurilor si sa incerci apoi sa comenteziwinking

| Nicolalala a răspuns (pentru Ririru):

Am folosit sapunul cu sulf si usuca tenul happy

| Ririru a răspuns (pentru Nicolalala):

Scumpa mea, daca e sa o dam in sarcasam, te rog citeste FOARTE BINE ce am scris, apoi da-mi un feedback pentru ca stai foarte prost cu logica.
Unu la mana, pasta de dinti nu este buna pentru cosuri, poate doar pe un cos o data la 3 luni dar pasta de dinti iti usuca maxim tenul si poti sa ai foarte multe reactii adverse: http://www.csid.ro/......12437665/.
2. Urina nu este igenica, la fel se spune ca poti sa iti dai si cu sperma pe fata ca iti trec cosurile :)), nu neg ca poate unora lea trecut, pentru ca am citit si eu asta + ca urina contine uree, dar personal mi se pare o tactica foarte scarboasa.

In final, daca iti dai cu o crema care hidrateaza foarte bine tenul sapunul cu sulf NU iti usuca tenul, este recomandat STRICT pentru tenul mixt si gras.

| Nicolalala a răspuns (pentru Ririru):

Fată, scumpă sunt, mulţumesc de compliment, dar a ta, nu.
Cea care stă prost cu logica şi vederea eşti tu. Nu mai vezi bine de ochi? Am spus pastă de dinţi, dar nu am spus să se facă in fiecare zi, mă refeream o singură dată la un anumit timp pentru că işi face repede efectul şi de asemenea poate să se dea cu crema care hidratează pielea şi se rezolvă problema.
Se scrie igienică nu igenică, apropo, tu fata cu logica (sarcasm), nici la gramatică nu te ai la fel ca şi cu logica.
Nu a întrebat nimeni de părerea ta. Vedetele de la noi şi de peste prut au spus ca URINA este mai bună decat orice alt tratament de la un cosmetician sau dermatolog. Atât pentru coşuri cât şi pentru acnee.
Ţi se pare ca acul cu care înţeapă coşurile a mai multor fete sunt sterile şi nu au bacterii? Ai impresia că alea sunt igienice? Mai gandeşte'te şi documentează'te înainte să comentezi degeaba, chiar nu văd rostul.
Uite chiar aici :
http://tratamente.terapii-naturiste.com/terapia-cu-urina.html
http://www.perfecte.ro/diet-health/cum-m-am-vindecat-de-acnee-in-6-ani.html
PS: De ce ai pus " 2" daca nu esti in stare sa pui "1"?
Apropo, poţi să răspunzi cât vrei, a fost ultima oara când ţi'am răspuns. Eu cu oameni ca şi tine, nu am ce discuta.
O seară placută să ai!

| Nicolalala a răspuns (pentru Nicolalala):

Http://spynews.ro/......5684.html!
Elena de la Mandinga a incercat asta;)

| Ririru a răspuns (pentru Nicolalala):

Eu imi fac acest tratament, este adevarat ca se mai raresc cosurile si nu o sa mai ai asa multe ca inainte, dar daca nu ai grija de tenul tau o sa iti iasa in continuare.
Incearca sapunul cu sulf sau diferite creme de la plafar ( imi poti da un mesaj privat unde sa-mi explici mai bine problemele tenului tau si sa iti recomand ceva). In fiecare dimineata si seara demachere, curatare ten, lotiune tonica si crema hidratanta, altfel nu o sa scapi de probleme tenului!