| Heaven15 a întrebat:

Imi cade destul de mult par cand ma pieptan si eu sunt bruneta dar mi se decoloreaza se face saten din ce in ce mai mult. Aproape nici un sampon nu imi prieste.Ce sa fac imi puteti dau un sfat?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti vopsita si ti se scurge culoarea sau doar ti se decoloreaza de la soare eventual lipsa melaninei?

http://www.sfatulmedicului.ro/......undei_7570

Sau poate e de la sampon. Ce folosesti in prezent? Folosesti placa, feon sau fixativ? Si ce folosesti ca sa-l pieptani?

| Heaven15 explică (pentru anonim_4396):

Nu nu sunt vopsita. Acum folosesc samponul Teo Si da mai folosesc si fion din cand in cand..Pentru pietanare folosesc perie de par...

| StilinskiS a răspuns:

Problema cu caderea parului am avut-o si eu, firele de par se rup si de aceea ramane destul de mult in perie. Incearca ca in apa de clatit, sa storci zeama dintr-o lamaie, eu una am facut asta un timp, la fiecare spalare si nu se mai rupe asa de mult. Cat despre decolorare nu stiu ce-ar putea fi, insa daca stai la tara, poti folosi frunzele de nuc, datorita iodului din acestea parul devine mai puternic iar dupa mai multe spalari parul se va inchide la culoare. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa pui apa la incalzit, cu cateva frunze, insa nu foarte multe, iodul va iesi din ele iar apa va deveni intr-un fel verde-maroniu, scoate frunzele si spala-te cu apa respectiva normal.