| TxOcs a întrebat:

Buna!

Imi cade foarte mult par(am numarat 73 de fire dupa ce l-am spalat, fire destul de lungi). Inainte ma vopseam cam des, l-am si decolorat de 2 ori si dupa 3 luni de la ultima vopsire m-am vopsit iar(acum o luna. aproximativ)si de atunci a inceput sa-mi cada parul asa tare.

Folosesc un tratament cu ulei de argan de la Avon(l-am folosit doar o data) si un tratament de la Kalos(se numeste GOGO, sau ceva de genu).M-am gandit sa ma tund poate nu va mai cadea asa tare.

Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| Puffulets a răspuns:

NU te sfatuiesc sa te tunzi pentru ca nu rezolvi nimic. Uite ce iti recomand:
Tratament simplu cu ulei de ricin - Datorita ingredientelor sale acest ulei stimuleaza regenerarea si cresterea parului, precum si fortificarea firului de par. Se recomanda masarea parului in fiecare seara, timp de 5-10 minute, apoi clatirea parului cu putin sampon si apa din abundenta.
Reteta 1 pentru par: aveti nevoie de -2-3 catei de usturoi pisati bine, 3 lingurite de miere de albine, o lingura de ulei de ricin, 3 galbenusuri de ou si 5 lingurite de ulei de masline. Se amesteca toate ingredientele pana cand obtineti un continut omogen. Se aplica masca pe parul uscat si se maseaza timp de 5-10 minute scalpul si radacina firelor de par. Se acopera apoi capul cu un prosop caldut si se sta cu masca timp de o ora. La final va spalati parul cu putin sampon hidratant si apa din abundenta. Aceasta masca se recomanda o data pe saptamana, iar in cazurile grave de cadere a parului de 3 ori pe saptamana, asociind si tratamentul cu ulei de ricin. Sper ca te-am ajutat!:*

3 răspunsuri:
| AnonimusGirl a răspuns:

Sincer eu stiu ca este normal sa cada in jur de 100 de fire la fiecare spalare. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi

| TxOcs explică (pentru AnonimusGirl):

Am numarat aproximativ 73 de fire la spalare.+cateva fire care cad la pieptanare+firele cu care raman in mana de fiecare data cand imi trec mana prin par sau cand imi prind parul..cred ca trece de 100
si chestia asta mi se intampla de cand m-am vopsit ultima oara