| sayurik a întrebat:

Buna,
In ultimele luni mi se ingrasa parul foarte repede (in mai putin de 24 de h de la spalare) nu mai stiu ce sa folosesc..Imi poate recomanda cineva un sampon (de preferat care l-a incercat pe "propriul scalp" si a avut efect) pentru par gras? In afara de: Gerovital, Nivea, Clear, Garnier(din gama Doux), Johnson's Baby(probabil mai sunt sunt care le-am incercat dar nu imi aduc aminte acum). Schauma cu bumbac a avut efect o perioada dar acum nu ma mai impac bine cu el.
Help me pleeease!

6 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Eu am parul gras si folosesc Head & Shoulders, Citrus Fresh.Este foarte bun, da scalpului o senzatie racaritoare, curata, are un parfum extrem de delicat si placut. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Foloseste o masca de ou cu ulei de masline.
Faci o maioneza din astea.
Cu care te dai pe toata lungimea firului de par si stai scoperita cu folie de plastic 3-4 ore dupa care te speli.
Te pup!

| LexaHD a răspuns:

Am cautat un sampon potrivit parului meu gras pana cand m-am plictisit. Evident, nu am gasit ceva care sa ma multumeasca, nici macar partial. Repet, singura metoda care a functionat pana acum este cea mai simpla, cea mai cunoscuta, pe care o poate aplica toata lumea: spalatul des al parului. Eu nu ma simt bine cu parul murdar, am reale probleme daca nu fac dus dimineata, ador sa fiu si sa ma simt curata.
Un mit cunoscut(referitor la sampoane)spune ca fiecare tip de par trebuie spalat cu samponul adecvat. Eu, de exemplu, avand parul gras, trebuie sa ma spal cu sampoane pentru scalp incarcat de sebum, acesta ar fi cel mai la indemana tratament. Insa la mine nu a functionat. De aceea il consider un mit fals. In momentul in care aplic un sampon din seria "pentru spalat frecvent" sau "pentru folosire zilnica", ma simt mult mai bine, parul este mai matasos, poate fi descalcit cu usurinta, iar parul se ingrasa mai putin. Repet, este vorba doar de parul gras.

| PatrisuK a răspuns:

Clear galben este foarte tare la tectura pentru ca te ustura ochii cand te speli dar nu mai ai probleme

| sayurik explică (pentru PatrisuK):

In veci nu mai folosesc samponul Clear si am mentionat lucrul asta..Am crezut ca ajung la dermatolog dupa ce am folosit Clear, e prea puternic. Ma manca pielea capului in asa fel incat am crezut ca am paduchi..Nu,ms oricum

| sonia1512 a răspuns:

Buna!
Poti folosi samponul dove sau o masca facuta din:
1 lamaie
2 lingurite de ulei de masline
1 ou
2 aspirine dizolvate in apa
cam asa ceva sper ca ti-am fost de ajutor