| piisycutzza a întrebat:

In vara asta vreau sa.mi fac parul ombre cu violet de gentiana sau alte culori. Dar am cateva nelamuriri: aceste medicamente ard parul? Trebuiesc aplicate pe parul umed sau uscat? Necesjta diluarea in apa sau altceva? Va rog sa.mi spuneti tot dim experienta voastra. Dau finda

6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

E bine daca ai parul blond, violetul de gentiana, o sa prinda foarte fain. Nu ard parul, chestia e sa nu ti-l facu cu pudra, niciodata, aia arde parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu merita. Prea multa munca ca sa il tii doua zile asa si apoi sa-l speli. Adica, sper ca stii ca se duc la prima spalare.
Da, sunt daunatoare parului. Pentru ca trebuie sa-l decolorezi inainte, asta daca nu esti superblonda.
Eu mi-am stricat parul cu decolorantul si mi-am patat toata casa de violet si albastru de metil, a fost o prostie.
Vopseaua trebuie aplicata in general pe par uscat, nespalat de cateva zile daca e posibil.

| NH4OH a răspuns:

Am trecut și eu prin ce treci tu acum laughing
Depinde de culoarea părului tău, dacă e șateen deschis o să prindă, mai închis de atât nu așa că va necesita decolorarea ( ceea ce nu e prea sănătăasă părului, ba chiar dăunătoare)
Violetul de gențiană îl găsești la farmacii și da, se diluează în destul de multă apă. Stai fără grijă, o să coloreze foarte aprins chiar și așa.
Într-un vas pui apă, apoi torni picături de violet de gențiană și îți pui bucata de păr pe care o vrei în acea compoziție și aștepți câteva secunde.
Persistă pe păr până la 2-3 spălări, dar îți pătează aboslut tot, de la prosoape la haine, pat, perete ( pe ce te așezi tu ), chiar și pe mâini se ia când îți coafezi părul, dacă te prinde vreo ploaie etc. Eu mi-aș mai face și acum, dar cu vopseawinking

| piisycutzza explică:

Daca puteti sa-mi spuneti tehnici de a-l face ombre. Adica aplicat intr-un fel de V sau scari...stiti voi la ce m.am referit. Adica sa nu fie aplicat drept la punctul superior. P.s. am parul blond natural. Un blond deschis

| piisycutzza explică:

Am parul blond deschis. Chiar foarte deschis. Dupa ce aplic solutia va trebui sa.l clatesc dupa vreo cateva minute sau oresau las asa?

| piisycutzza explică:

Si nu, nu tine doar pana la prima spalare, Jelli.