| Ioanafreeyourmind1995 a întrebat:

Buna!happy ma adresez fetelor care au facut tratament la cosmetica pentru scoaterea punctelor negre. E adevarat ca poti scapa de ele? Intreb pentru ca si eu am puncte negre si as dori sa stiu daca e eficient tratamentul inainte sa il fac, pentru ca e destul de costisitor. happy Multumesc!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre sunt particule de mizerie acumulte in porii pielii.
Daca ai o igeina riguroasa a fetei, spalandu-te cu apa calda si sapun de 3 ori pe zi, aceste puncte negre nu ar exista.
Nu ste nevoie de tratament pentru asta, spala-te cu malai si sapun pe fata, sapunind mainile bine in sapun si apa calda, introduci degetele in malai si apoi prin miscari de rotatie cureti fata, incepand cu fruntea si coborand spre tample, nas, baza nasului, obrazi, barbie.
Dupa terminare, caltesti bine cu apa calduta si te stergi cu un prosop f curat.
Nu uita, este obligatoriu sa-ti cureti fata cand ajungi acasa dupa scoala sau dupa orice activiate in aer liber, chiar daca doar ai mers pe afara, pentru ca praful, se depune pe fata un pic transpirata si intra in pori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapi de ele pe perioada tratamentului si o perioada dupa, pentru mentinerea porilor curati trebuie sa folosesti un exfoliant chimic cu acid salicilic de cel putin 5 ori pe saptamana.

Punctele negre sunt cauzate de secretia de sebum excesiva care se loveste de celule moarte, produse mult prea emoliente, machiaje care incarca etc. - astfel rezultand porii blocati care duc la aparitia punctelor negre pentru ca porul este deschis iar sebumul oxideaza.

Este important sa folosesti creme hidratante cu o textura usoara si sa le eviti pe cele grase si foarte emoliente daca n-ai nevoie de ele, sa eviti iritantii care provoaca tenul sa mareasca productia de sebum ( sapun, alcool, parfum, mentol, sucuri de citrice sau uleiuri de citrice, uleiuri esentiale etc. ), sa folosesti produse de curatare a tenului blande si care sa nu formeaza o pelicula pe ten care sa duca la blocara porilor ( mie imi place balea med wash gel si laptele demachiant balea med ultra sensitive reinigungs, le gasesti in magazinele DM - si bioderma sensibio moussant gel este foarte bland cu tenul - ambele geluri curata eficient tenul fara sa ai senzatia de ten care te strange dupa ce te stergi pe fata ) si partea cea mai importanta : tratamentul.

Ai putea sa mergi la o cosmeticiana sa-ti scoata punctele negre, daca le ai destul de mari poti sa-ti deschizi porii acasa si sa folosesti niste plasturi pentru extractia lor, iar dupa sa introduci in rutina tenului tau acidul salicilic ( BHA ) care este un exfoliant chimic si are proprietatea de a curata porii in profunzime reducand astfel numarul de pustule care-ti apar pe ten ( daca ai ) si rezolvand problema punctelor negre, albe sau de grasime.

Daca nu ai probleme mari cu punctele negre poti sa folosesti direct exfoliantul chimic dar daca este vorba de puncte mari e mai bine sa fie extrase pentru ca desi exfoliantul o sa-si faca treaba, o sa dureze mai mult pana o sa vezi efectele benefice.

In prima saptamana o aplici o data, in a 2-a saptamana de doua ori si tot asa pana ajungi la aplicarea ei de 5-7 ori pe saptamana. Unele tenuri nu suporta aplicarea exfoliantilor zilnici, trebuie sa vezi cum reactioneaza tenul tau. Te poti opri la aplicarea cremei de 5 ori pe saptamana, doar o data pe zi si neaparat seara. Ziua foloseste spf minim 30, de preferat e sa folosesti spf 50. Exfoliantul se aplica pe tenul perfect curat si uscat, daca te-ai spalat pe ten trebuie sa astepti 5-10 minute ca sa ti se regleze pH-ul pielii si 10 minute pana sa aplici o crema peste el. Apa neutralizeaza pH-ul exfoliantului iar acesta nu mai are efect. Cremele au un pH mult mai ridicat fata de exfoliant.

https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant/
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| Ioanafreeyourmind1995 explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanafreeyourmind1995):

N-ai pentru ce. ^^

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand sa incerci o lotiune tonica de la Bruno Vassari, o poti gasi aici: https://www.beautyoneshop.ro/......-2174.html

| NRazvan a răspuns:

Iti spun eu cum se desfasoara teaba. Tipa la care o sa te duci o sa-ti scoata toate punctele negre de pe fata, dupa care o sa-ti dea cu niste creme, cu un aparat care sa inchida porii(pisca putin), ceva pentru calmarea fetei si o sa-ti zica sa iti mai faci o masca din cand in cand pentru hidratarea pielii. Dupa care peste aproximativ o luna iti zice sa vii iar la tratament, sa-ti scoata punctele care au aparut ulterior. Este eficient daca te tii de el, din luna in luna, dar daca il faci odata si dupa nu te mai duci, dupa 1-2 luni fata ta o sa fie iar plina de puncte negre.

| Ioanafreeyourmind1995 explică:

Mersi frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| Meea08 a răspuns:

Salut happy De punctele negre nu poti sa scapi definitiv, oricum. Recomand sa mergi intai la un dermatolog, sa vezi ce zice si de acolo te poate trimite la o clinica de cosmetica sau sa iti dea un tratament de la farmacie.