| Inela a întrebat:

Buna si la multi ani!
As vrea sa ma lamuriti mai explicit de ce apar punctele negre. Si daca puteti sa-mi spuneti ceva masti de fata naturiste si simple contra lor (va rog sa-mi explicati si cum se aplica, pentru cit timp etc.) Funda! happy

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Punctele negre apar datorita secretiei de sebum care blocheaza porii si astfel se formeaza punctele negre si cele albe, dar si cosuri.De asta trebuie sa te demachiezi obligatoriu dimineata si seara cu gel de curatare si lotiune tonica, mai ales dimineata pentru ca pe parcursul noptii pielea ta secreta mai mult sebum decat in cursul zilei.
De puncte negre nu poti scapa decat prin exfoliere.Nu-ti da in niciun caz cu creme pe fata ca nivea sau alte porcarii pentru ca ti se va ingrasa si mai mult tenul si vei avea fata plina de puncte negre.
Trebuie sa ti le scoti.Fa-ti mai intai o baie de aburi(pune intr-un vas apa fierbinte si stai deasupra aburului cateva minute) pentru a-ti deschide porii si dupa aia iei un prosop mai aspru si ti-l freci de fata ca sa elimini celulele moarte si sa-ti lase pielea curata fara puncte negre. Poti folosi si un gel exfoliant. Daca ai puncte mari, scoate-le presand pielea cu degetele ca si cand ai stoarce cosurile. Dupa ce ai terminat, dati cu apa rece din abundenta ca sa inchizi la loc porii.
Si ai grija de tenul tau in fiecare zi ca sa previi aparitia puntelor negre.

2 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Apar din cauza ca pielea secreta prea mult sebum iar in combinatie cu contactul cu praful apar punctele negre. Uite aici un articol despre plasturii pentu puncte negre care te ajuta sa le scoti:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/11/plasturii-pentu-puncte-negre.html

| dött a răspuns:

Punctele negre si cosurile apar din cauza mediului in care esti (daca bate vantul se ridica praful si iti irita fata) si mai ales din cauza alimentatiei. Nu sunt informat in legatura cu mastile fiindca sunt baiat si nu am folosit decat creme cumparate atunci cand eram adolescent. Stiu ca mierea este buna atat pentru par cat si pentru fata, si grisul. Poti sa le amesteci si sa-ti pui masca pe fata, sigur efecte negative n-or sa existe.