| MadisonMDX a întrebat:

Sunt cls a 8-a si nu stiu cum sa ma machiez la scoala. Sunt fete care se mascaresc in ultimul hal si profesorii nu le zic nimic asa ca m-am gandit sa ma machez si eu dar discret pentru ca pe alea care si-au scapat tot fardul pe fata nu li se atrage atentie si pentru ca am si note bune la scoala. Ceva sugestii? Funda:X

13 răspunsuri:
| Cameliaa12 a răspuns:

Http://www.frumusele.ro/Frumusete/Machiaj ai aici si machiaj natural si machiaj mai intens. Nu trebuie sa te mascaresti ci doar sa stii cum sa iti aplici fardul astfel incat sa nu apari ca o sperietoare :D ai si video demonstrative in articole, deci poti invata usor :)

| MMihai a răspuns:

In loc să te intereseze să înveți bine tu ai preocuparea boitului // machiajului!

| crisbebe a răspuns:

Incepe prin aplicarea unui fond de ten intr-o nuanta cat mai apropiata de cea a tenului tau si continua cu un contur discret al sprancenelor.

Pentru machiajul ochilor, un simplu strat de mascara e suficient. Pentru ca mergi la scoala si nu in club, evita sa folosesti farduri de pleoape.

Continua apoi prin a aplica un blush in nuanta de piersica pe pometi. Ca un truc, in loc de fard, aplica putin blush si pe pleoape. In ceea ce priveste buzele, un gloss in nunate naturale e tot ce ai nevoie pentru o zi de scoala.
sunt de parere ca nu trebuie sa fi ca celelalte ci tu insati si daca ai tenul frumos fara cosuri si astea dc sa te machezi? poti sa iti dai cu ceva pe buze un rimel sau creion si daca vrei putin fard la ochii in nuante pale adica verde pal roz pal chiar si culoare pielii.
sa stii ca nu te machiezi in functie de culoarea pielii si ochilor ci te machiezi in functie de ploape:
daca ai plopa mai groasa cum o ai tu te poti machia cu culori mate sau mai sclipitoare:
maro
negru
gri
si culori ori inchise sau deschise nu intre dar de preferat roz pal sau maro negru gri cam aste sunt culorile si le poti combina super9nu stiu daca te uiti la aurora dar daca te uiti sa te uiti la blanca si la aurora cum se machiaza.
creionul la fetele cu ploape mai groase este bestial dar dat foarte subtire si la fel cu tusul.
cu aceste culori poti face multe combinati.
a si am uitat sa iti zic ca mai poti sa te machiezi cu alb si cu culoarea pielii dar iti zic daca te machiezi natural nu iti da pe buze cu rosu ci cu ceva asa mai n atural doar sa luceasca sau cu un ruj mai mat asa mai de culoarea pielii.
daca mai vrei sfaturi trimite-mi mesaj in privat.
a si poti folosi si rimel si daca ai pleoapa mai subtire poti sa te machiezi cu ce vrei in afara de negru

| PetreConstanta a răspuns:

A te mascari nu inseamna a te farda

| PetreConstanta a răspuns:

Ce iti mai place barfa

| Kristina_3133 a răspuns:

Simplu: putin fond de ten aplicat uniform, rimel, un luciu de buze cum iti place tie color sau transparent, si un corector daca e nevoie big grin. Daca doresti putin, putin creion negru nu cred ca face rau happy te pup si succes la scoala

| MoonMuse a răspuns:

In primul rand iti urez muulta, muuulta bafta pentru noul an scolar. :* =^.^=
In legatura cu intrebarea ta, te sfatuiesc sa ai grija de tenul tau (sa te speli pe fata de doua ori pe zi, vine iarna deci ar fi indicat sa-ti hidratezi tenul cu o crema buna etc.) pentru a nu fi nevoita sa folosesti fond-de-ten. Ai putea incerca un golss cu o culoare draguta (pe langa ca arata foarte bine, iti si hidrateaza buzele), un rimel si un fard de culoare deschisa.Te sfatuiesc sa eviti creionul, sau in cazul in care vrei sa-l folosesti da-te cu el pe pleoape. Ceva de genul:

http://www.google.com/......tp?/imgres

Sper ca ti-am fost de folos. Bafta =^.^=

| Rush a răspuns:

Depinde de trasaturile fetei cum ar fi : ochii, culoarea tenului, formele... Incearca si vezi cum merge daca te iei dupa trasaturile astea si uitete pe net la niste sfaturi daca nu iti rasp nimeni aici, sigur gasesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mirela, tu chiar te vezi la 50 de ani machiata? Sa fim serioase, e varsta cand simtim nevoia sa ne avantajam frumusetea naturala.

Si pentru tine, fond de ten, mascara si fard de la jumatatea pleoapei spre exterior. Ps : nu te da cu mascara si pe genele inferioare.

| fetitzadulke26 a răspuns:

Un machiaj pentru scoala ar fi:un luciu de buze color sau incolor depinde de cum iti place,rimel,putin blush, si baton corector daca e nevoie, sau anti-cearcane.

| mirela2843 a răspuns:

Si eu ma machiam la scoala foarte strident deoarece mi se parea ca imi sta bine si profesorii imi paceau observatie apoi am incercat doar cu rimel, putin fond de ten si foarte putin fard si mi-am dat seama ca asa imi sta mai bine. Eu te sfatuiesc sa incerci rimel si putin creion dar sa nu exagerezi. Insa aspectul natural e mai frumos. O sa ai nevoie de machiaj cand o sa fi batrana.

| noemytzaanubis a răspuns:

Dati cu orice culoare atata timp cat nu iti dai cu o tona de machiaj iar parerea mea e sa nu iti dai cu fard fii putin mai naturala