| Ionela656 a întrebat:

Sunt fata si am 17 ani. Si sunt foarte trista. De la o vreme ma simt foarte urata. Sunt scunda, grasa, urata, am dintii strambi, iar pe mama mea o intereseaza atat de "mult" de micile mele "mofturi" incat nici 10 lei nu imi da ca sa ma pensez in oras. Iar de epilat imi da bani numai vara. Haine noi imi cumpara doar daca e vreo sarbatoare sau daca ma milogesc in ultimul hal de ea... Gateste numai chestii care ingrasa si din cauza asta sunt urata si grasa! crying
Nu m-a dus nimeni la inot sau la handball cand eram mica si de aceea sunt o piticanie acum. Am 1.61. Iar modelele 1.80...
Nasul meu e imens. Dece numai eu am nasul asa mare, picioarele scurte si groase si parul atat de urat? sad
Ce am facut ca sa merit sa fiu asa?

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Te-ai nascut, cat despre igiena ta pensat si haine scuze ca o zic DAR MUNCeste nici nu stii ce usor este pentru tine sa faci bani mai ales la oras te duci acolo si oleaca de fler si gata ai obtinut un post ca vanzatoare nu mai fi bleaga, cat despre dus la inot trebuie sa te duca ei>? ai 17 ani maine poimaine faci 18 trebuie neaparat sa faca altul pentru tine totul? linistes-te esti frumoasa asa cum esti(ia-ti un aparat de epilat e mai ieftin pe termen lung).

| Capsunicaaaa a răspuns:

Salut! Cand am citit ce ai scris parca ma regaseam in unele chestii. Sincer sa iti spun de-a lungul anilor toata lumea si-a batut joc de mine, dar am ajuns de cativa ani sa cred ca NU CONTEAZA PAREREA LOR fata de mine. Daca sunt critici constructive le accept, daca sunt jigniri nici nu ma intorc sa-i privesc laughing Sa vezi ce frumos e atunci cand vorbesc singuri si in gandul lor se simt frustrati ca nu ii bagi in seama.
Urata NU ESTI! Crede-ma. Toata lumea are defecte. Mai vizibile sau nu. Cat despre nas exista bronzer (cauta pe google ce este si cum se foloseste) care te ajuta optic sa iti micsorezi nasul.
Si eu eram intr-o perioada in care credeam ca nu merit sa mai exist. De fapt meritam! Nici nu stii cum se schimba totul radical intr-o zi.
Si eu sunt grasa. Si eu am 1.60. Nu prea reusesc sa slabesc decat vara. Imi propun sa merg cat de curand la un nutritionist pentru ca nu e sanatos sa fii gras. Nu ma duc pentru aspect, ci pentru santate. Iti recomand si tie sa mergi la un nutritionist. Am inteles ca mama ta nu are o situatie financiara potrivita, dar e ok. Exista nutritionisti care lucreaza in spitale si sunt gratuiti. Dar totusi am cateva sfaturi pentru a mai ascunde acest aspect: poarta blugi cu talie inalta! niciodata cu talie joasa. De preferabil de culoare inchisa sau exista blugi care au niste pete albe foarte discrete si aceia slabesc optic. Alt sfat ar fi sa porti blugi boyfriend (cauta pe google cum arata daca nu stii). La bluze la fel incearca cele de culori inchise si largi.
Cat despre inaltime si eu eram putin complexata. Dar pana la urma asta e. 1.60 e o inaltime decenta crede-ma. Uneori e chiar frumos sa fii micuta. Dar daca chiar te complexeaza asa mult acest aspect poarta tocuri.
Cat despre micile mofturi pe care mama ta nu tile poate indeplini nu prea stiu ce sa zic. Vorbeste cu ea si intreab-o de ce nu iti da bani. Pana la urma ai o varsta. Iar pentru epilat poti folosi o crema depiloatoare in timpul anului, iar vara sa te epilezi cu ceara.
Deci in concluzie nu mai fii trista! Exista solutii pentru orice lucru! Cauta sa faci lucruri care te distrag de la toate aceste griji. Incearca sa citesti carti de dezvoltare personala. Ajuta mult. happy

| Capsunicaaaa a răspuns (pentru Capsunicaaaa):

Am uitat sa iti arat exemplul de blugi cu acele pete discrete. Uite aici la ce ma refeream: http://www.stradivarius.com/......14013.html