| karmen_3277 a întrebat:

Am incercat sa ma epilez cu ceara dar imi creste firul de par in piele iar cu lama la fel si ma irit enorm! ce pot face sau ce crema trebuie sa folosesc? care ma ajuta plscrying

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Eu folosesc crema Veet si e foarte buna. Plus ca e pentru pielea sensibila. happy

5 răspunsuri:
| ancutsa13 a răspuns:

Inainte sa te epilezi exfoliaza-ti pielea astfel:

Ia 6-7 cuburi de zahar sau jumatate de ceasca de sare. Sarea si zaharul vor tin locul abrazivului, granulele oferind o exfolierea fina, dar eficienta a pielii. Adauga intr-un vas, peste sare sau zahar, jumatate de ceasca de ulei si apoi amesteca pana cele doua se omogenizeaza. Se pot picura si cateva picaturi de parfum, pentru un miros mai delicat; dar nu este obligatoriu. Aplica continut pe pielea umeda, prin miscari circulare cu ajutorul unei manusi, burete de baie sau chiar cu mainile tale.
Incearca sa nu dai peste rani.
Te pup:*

| ana_5516 a răspuns:

Crema veet este foarte buna sa stii, dar cel mai bine e sa te faci cu epilatorul.

Depileaza-te intai cu crema, asteapta cateva zile sa fa-te cu epilatorul.

| IrenneDrt a răspuns:

Ar trebui consultat un dermatolog si as vrea sa iti dau niste sfaturi: cand te faci cu lama oriunde e important ca pielea sa fie usa si dupa sa te dai cu pudra sau crema hidratanta.Nu te speria! daca ti'au aparut niste bubite rosii sau culoarea pielii e din aceasta cauza.deci da'te cu pudra sau crema hidratanta timp de 5 6 7 zile si o sa vezi ca o sa-ti treaca iritatia. Mult succes!

| buburuza_8822 a răspuns:

Parerea mea e ca mai bine ai merge la un dermatolog sa te vada. Poate ai pielea foarte sensibila si iti scrie el ceva crema. Cel mai okey ar fi sa te epilezi cu ceara sau apart ca sa nu iti creasca firul de par gros si sa nu se indeseasca.

| karmen_3277 explică:

Am incercat sa mi las parul sa mi creasca mult dupa care m am facut cu ceara dar tot degeaba tot mi au crescut firele de par in piele si m am dat mereu cu crema pe picioare dar tot degeabasad. imi apar si niste bubite rosii mici. O sa iau sfaturile voastre in consideratie si de asta va multumesc enorm de mult si va pup