| Franziii a întrebat:

Am o mica suparare sa zic asa... am un canin inclus si cred ca va trebui sa port aparat..si am 2 intrebari..pentru cei care au avut sau au.1. o ras cineva de ei? sad 2. o intrebare mai proasta dar a durut cumva ceva?

7 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

laughingnu rade nimeni, cel putin asa ar trebui.e dragut aparatul dentar, are si sora mea de un an si ceva(are 17 ani).isi pune lunar alta culoarelaughingdar e simpatica.da, te va durea, chiar rau, la inceput nu vei puteam manca mai nimic.dar pe urma va trece.

| XoXo_8074 a răspuns:

1. nu a ras nimeni..eu una am avut aparat mobilhappy nu din acela fix..si la scoala sau cand ieseam in oras il dadeam jos..ba chiar il tineam numai noaptea:d 2. nu doare nimic...ca doar il tii in gura, nu?laughing acum..nu stiu cum e cu cel fix.dar nu ai specificat de care estehappy

| PanaceuUniversal a răspuns:

Iti recomand sa folosesti aparatul dentar cat mai devreme posibil. Chiar daca spui ca e inestetic, in ceva timp vei avea o dantura perfecta, mai frumoasa si mai buna decat a unuia care isi considera dentitia ca fiind normala!
Nu lua in seama rautaciosii!

| Dianaㄨ a răspuns:

1. Rad numai oamenii cu mintea scurta.
2. Am purtat si pot sa-ti spun ca nu doare, decat in ziua cand ti-l va pune, dar nu e o durere acuta, simti ca te strange ceva. E putin greu la inceput pana te obisnuiesti sa mananci cu el, dar nu e ceva dureros rau sau care sa te sperie.

| bibiiiy a răspuns:

Daca ai 14 ani, vei avea nevoie de aparat fix. eu am aparat fix metalic, dinacela colorat de ieri de la pranz. si la mine a fost problema cu caninul.simiti intr-adevar o presiune pe dinti(eu am pe arcada de sus si peste cateva luni imi pun si jos), si te doare primele 2-3 zile chiar si o saptamana. poti sa iei un nurofen, sau ce iei tu de dureri.eu azi am fost pentru prima oara la scoala cu aparatul(sunt in clasa a 7 ), iar colegii nu au ras, chiar mi-au spus ca le place aparatul deoarece este colorat (il am cu pietre roz). cand il monteaza nu te doare absolut de loc.mai intai iti curata dintii si dupa aceea se apuca de montaj dar nu doare de loc. daca vrei mai multe informatii, trimite-mi mesaj privat sau lasa comentariu aici la intrebare.bafta si nu iti face grijiwinking!

| andreeam0102 a răspuns:

1. nu a ras nimeni
2.nu doare dar dureaza aprox 30 min iar apoi simti ca te deranjeaza...dar nu doare sau depinde de fiecare! happy

| Franziii explică:

Eu ma refer cand il pune daca doare blushing Si va multumesc mult pentru sfaturi big hug si varsta e 14 ani facuti nu de mult :*