| Tinuztu a întrebat:

am o problema cu parului vopsit brunet si nu pot scapa de el. M-am vopsit acum 6 luni (o singura data) bruneta din curiozitate. Parul meu natural este saten deschis iar acum mi-a crescut 5-6 cm si am un brunet spalacit. As vrea sa mi-l vopsesc blond si nu stiu daca va avea vreun efect. Nu vreau sa folosesc decolorant pentru ca mi-e teama sa nu mi-l ard etc.

Răspuns Câştigător
| GlossyBabe a răspuns:

Hey Tinuztu, fara decolorare nu scapi de brunet, si mai ales nu ajungi la blond! Iti spun cum poti sa iti prepari decolorantul ca sa nu iti arzi parul! Dar trebuie sa faci exact asa! Pui o lingurita de decolorant(blanch) la 3 lingurite de oxidant de 9! Atatea lingurite faci cat sa iti ajunga, dar la cum te vad in poza ai nevoie de destul de multa! Adica 2-3 plicuri de decolorant si 6-9 sticlute de oxidant! Acum am invatat si eu trucul de la o prietena coafeza si e super! Si nici asa nu iti garantez ca va fi din prima blond! Dar mai ales ce vreau sa iti spun e ca aplici decolorantul de la partea vopsita in jos si o lasi vreo 45-60 de minute si inainte sa te speli cu 5 minute pui din amestec si pe radacini! Daca nu vrei sa iti faci acasa eu zic sa apelezi la un profesionist! Eu ma bag in treburi de astea mereu si iese bine mereu! Acum depinde de tine! Fundita?

| Tinuztu explică (pentru GlossyBabe):

Mersi frumos de ajutor, poza asta e de cind m-am vopsit prima data... acum e un brunet bate spre un ciocolatiu. Si parul natural crescut 5 cm nu trebuie sa il dau cu decolorant da?

| GlossyBabe a răspuns (pentru Tinuztu):

Parul crescut natural il dai cu decolorant cu 5 minute inainte sa te speli! intelegi? Deci pui pe par decolorant de unde iti e vopsit si iti lasi putin decolorant in bol si il pui pe parul crescut cu 5 minute inainte de a te spala! In orice caz verifica din 10 in 10 minute parul sa vezi cat de decolorat e! pupici si astept o poza cum a iesiiit!

3 răspunsuri:
| ilovemovies a răspuns:

De la brunet la blond nu poti ajunge asa usor...Din pacate, trebuie sa ti-l decolorezi daca vrei sa ajungi la rezultatul de a fi blonda... Data viitoare, gandeste-te mai bine. happy