| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mareee cu cosurile. Imi apar atat de multe mai ales in zona fruntii si ma dor deoarece nu le strang pentru ca am auzit ca nu e bine, deci aveti o metoda sa le fac sa dispara, dar fara creme si cosmetice scumpe... ceva natural? MULTUMESC ANTICIPAT SI FUNDA:*

Răspuns Câştigător
| Romina98 a răspuns:

Pai este foarte posibil sa fi facut cosuri de la breton sau de la ten gras.Din cate am inteles te poti da cu lamaie dau cu o masca facuta din iaurt, smantana sau cu miere(mierea face chiar bine). Sper ca te-am ajutat!
big grin

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Am o reţetă care face parte din leacurile băbeşti:

TRATAMENT NATURIST PT. ACNEE

1-Se rade coaja la o portocală
2-Se stoarce o lămâie
3-Se pisează bine 5-6 căţei de usturoi
4-Toate ingredientele se amestecă cu 100 gr.de miere
5-Se pun la macerat 4-5 zile la temperatura camerei
se mestecă de cel putin 2 ori pe zi
6-Se aplică seara pe locul cu acnee şi se spala cu apă
călduţă după 30-40 min.În câteva zile se vede efectul!

| Dydy112 a răspuns:

In fiecare dimineat spala-te cu apa si lamaie. Este un leac bun pentru cosuri. Poti folosi si un tratament de la Avon, care e foarte util si accesibil! happy

| mada1414 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te duci la un specialist si sa-ti recomande el.

| yonela13 a răspuns:

Incearca cu o masca de iaurt si lamaie sigur vor incepe sa dispara am avut si eu probleme dintrastea

| CxXPCC a răspuns:

Bun ..pentru inceput pune o oala de apa la fiert dupa ce incepe sa clocoteasca o iei si o pus pe o masa. Pui un prosop mai subtire pe oala [deasupra] astfel incat aburul sa ti se duca pe fata.

Te duci la baie te speli si cu un sapun dar sa fie ceva mai bun si cu apa calduta.

Sau poti sa le dai cu spirt si iti dispar.
Dar o sa te usture putin.

Si nu, daca le storci nu se intampla nimic dar eventual sa folosesti o crema sau un sprey de fata.

Mult noroc!:*

| SapphirePhoenix a răspuns:

Atata timp cat ai ten acneic sau esti la pubertate, nu cred ca exista vreo solutie "naturala" sa le faci sa dispara pentru mult timp.In schimb, stransul cosurilor este chiar eficient, in ciuda a ceea ce spun altii.Scoate excesul de puroi din cosuri si le face sa se usuce mai usor.Pentru asta iti recomand totusi sa consulti un dermatolog priceput.