| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mica dar pentru mine e mare, am 19 ani si in iunie vreau sa ma duc cu colegele mele la plaja, dar mama nu-mi permite sa ma epilez pe picioare ( nu m-am epilat nici o data ) ce sa fac nu vreau sa am par pe picioare, sa se uite colegele mele urit la mine ajutorrr!

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Iti cumperi o lama ca nu e scumpa si te faci la dus, probabil nici nu o sa observe mama ta, daca observa te cearta un pic dar nu mai are ce face ca parul nu mai e.

| neutrino a răspuns:

Mergi prima data la plaja, cu mama ta, sa vada si ea cum trebuie sa arate o fata pe plaja si nu numai.

| michelia a răspuns:

Daca ai doar un puf esti o norocoasa.

Daca insa parul se vede tare, chiar e o problema si trebuie rezolvata.
Nu numai colegele se vor uita la tine crucis ci si altii, sau vei avea impresia ca se uita si te vei simti prost.
Ai totusi 19 ani si inca nu ai delimitat fata de parinti unele teritorii care iti apartin? A te epila nu e un lucru pentru care sa ceri voie; fa-o si gata.

Epileaza-te de pe acum pentru ca mama ta sa se obisnuiasca pina in iunie (! ) cu ideea ca fata ei a crescut demult ( si reiei periodic epilarea).

| Iubibilăă a răspuns:

La 19 ani, scuza-ma, mi se pare anormal sa arati ca o maimuta.
Pa, pa.

| TheRiff a răspuns:

Ai 19 ani. de ce trebuie sa decida mama ta pentru tine?

| Alex2500 a răspuns:

Asta este o chestie ce tine de igiena ta. Nu vad ce ti-ar putea face dacă te epilezi.
Pana la urma sunt picioarele tale. Este clar ca atunci când mergi la plaja cu prietenele, fiecare poate o sa vrea sa facă o poza, ceva și mai mult ca sigur te-ai simți prost sa știi ca ai o mica pădurice pe picioare.

Eu una iți recomand sa te epilezi. Pentru început cu un aparat de ras. Fiind începătoare, ma îndoiesc ca vreo sa urli de durere de la ceara sau vreun aparat de la Braun.

Succes!

| ErikaP a răspuns:

Buna,in primul rand mi se pare o prostie ca la 19 ani sa nu te lase, in al doilea rand ai putea sa te epilezi fara sa stie mama ta, si cand vede faptul este deja consumat nu are ce sa-ti faca, totusi esti majorabig grin Mult succes:*

| CăpshuniikMikkkk a răspuns:

Eu mă epilez de la 13 ani, dacă nu te lasă cu epilatorul macar cu (,) cremă sau cu ceară. Eu zic sa vorbeşti cu ea şi sa-i explici că ai totuşi 19 ani si că nu mai poţi sta aşa că na iţi este ruşine. Tot va trebui să te epilezi odată si odată. Poţi să dai ca exemplu una dintre prietenele tale care s-a epilat deja şi să o rogi sa vorbească cu mama ta să îi explice care e treaba. happy

| BadAxe a răspuns:

Ai 19 ani si nu esti epilata? Eu am 15 si sunt. Incearca sa vorbesti cu mama ta, ori epileaza-te si daca te intreaba ii zici ca ai 19 ani si ca ai voie. Cand a fost mama ta tanara au fost alte vremuri iar acum sunt altele. Epileaza-te, ca nu se va intampla nimic.

| anonim_4396 explică (pentru BadAxe):

Ea mi-a spus ca daca ma epilez dupa asta va creste si mai mult si picioarele vor zgîria

| BadAxe a răspuns (pentru anonim_4396):

Este normal ca o fata sa fie epilata, e estetic, iar picioarele nu se vor zgaria. Daca folosesti epiatorul nu te zgari si nici nu te tai, iar daca nu ai epilator poti folosi un bic daca te grabesti te tai din greseala dar asta nu e moarte de om. Pentru o fata care e frumoasa si e imbraca foarte frumos ar fi o rusine sa nu fie epilata pe picioare. Mama mea niciodata nu mi-a interzis sa nu ma epilez, ea a zis ca sunt fata si trebuie sa arat bine. Epileaza-te si gata, mama ta nu o sa mai zica nimic pentru ca esti mare si trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru BadAxe):

La cite zile creste parul daca faci cu epilatorul?

| IoanaIoannaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama ta se epileaza? Logic.
Da o sa zgaraie.Si? Mare chestie.Si da creste.Si? Te epilezi din nou la cateva zile.Nu te lasa sa te razi nici acolo jos, no?laughing
Stii tu... pff

| IoanaIoannaa a răspuns:

Offf,parintii astia...Pai,draga nu te epila, rade-te si in caz ca se ia mama ta de tine, zii ca ai ascultat de ea si nu te-ai epilat.
No, acum pe bune, ai 19 ani.
Nu mai conteaza asa mult ce zice mami.Mami zice sa nu faci sex inainte de casatorie, sa nu te masturbezi si sa te mariti pe la 30 de ani cand o sa ai viitorul si cariera asigurate.Si o asculti? No.
In loc sa iti interzica asta, mai bine ti-ar zice de prezervative, anticonceptionale...Scuze am deviat de la subiect, dar, e la fel si cu epilatul.Mai bine ti-ar da sfaturi despre epialrea cu zahar, epilatoare, ceara.
Eu ma rad pe picioare de la 8 ani jumatate(fara sa stie mama laughing ). Bine poate a fost degeaba ca nu se uita nimeni la parul meu de pe picioare atunci.Si iti dai seama ce par aveam eu atunci de il radeam(vreo 3 fire), daaa eu ma simteam femeie, pff...eram cea mai tare... Si ma taiam,Doamne, de ai stii, ti-ai face cruce.Bun am fost si voi ramane fata aia nebuna, care face ce vrea ea.Fa si tu la fel.Ce o sa iti faca, ah? O sa il cheme pe Bau-Bau? O sa te pedepseasca fara Tom&Jerry sau o sa te bata cu facaletul?

Hai fata fii serioasa.Rade-te,epileaza-te,si gata.