| hiddenlove a întrebat:

Buna TPU am un bichon alb si i-am scos o capusa din zona gatului deci cu cap cu tot nu a ramas nimic din ea in catelus dar la gat are o umflatura maree...sad se simte cand pui mana si a trecut ceva timp de cand am smulso probabil i`a facut rana cand i-am smulso dar ma intreb ce e cu umflatura aia de ce numai trece ma puteti sfatui? ce sa fac de ce nu-i mai trece straight face e ca un fel de gugulica asa la atingere sper ca nu era capusa gravida si a ramas vreun pui pe acolo straight face de e asa umflat si tare in zona aia

Răspuns Câştigător
| DianaDidi95 a răspuns:

Nu, nulaughing stai linistita.nu avea cum sa fie "gravida" capusa.umflatura e de la muscatura. Atunci cand capusa a luat sange, acolo, locul ala s-a inflamat dupa ce tu ai smulso. Poate fi si o infectie. daca era catelusul murdar in zona aia, sau daca tu ai fost murdara pe maini cand ai luat capusa de acolo, dar nu cred.vei vedea ca v-a disparea umflatura.si daca nu dispare in maxim o luna, ai putea sa o duci la un veterinar si ii va da el un tratamenthappy
Sper sa se faca bine.
Funda?

5 răspunsuri:
| maftei a răspuns:

Si eu am bishon si cred ca este foarte indicat sa te duci la veterinar.El ati poate spune ceva clar

| Șosețică a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un veterinar... el stie mai bine!
happy

| StefaN_8560 a răspuns:

Eu cred ca a ramas doar umflatura aceea.Nu este nimic grav, parerea mea.

| twixie a răspuns:

Du-te mai bine la un medic veterinar.straight face el va sti ce sa-ti zica, si vrei sti sigur ca piticotul tau e in siguranta.happy

| cosminbebelea a răspuns:

Salut! Am cautat si eu disperat intrebari si raspunsuri la acest subiect.Am si eu aceeasi problema.Eu am improvizat ceva si i-am pus gheata la gat(exact sub gura) si sper sa se retraga umflatura.
Curiozitatea mea este daca tu ai avut succes.Ai gasit vreun sfat bun prin Internet sau ai fost la veterinar? Eu am mai avut un caine,un Rottweiler,care l-am tinut la curte,dar nu am avut probleme cu el la acest capitol,i le smulgeam si gata, fara doctor, fara medicamente.Si in plus de asta l-am dat si cu Frontline si tot se prindeau nenorocitele de el.La purici tine, dar la capuse nu prea