| LordulDani a întrebat:

Am o intrebare! Cum stiu daca mi s-a umflat ganglionul. Cred ca am o problema. Cateodata in partea stanga a gatului simt ca si cum partea aceea ma doare. Ei bine nu ma doare foarte tare dar simt ca ma deranjeaza. Cand intreb persoanele din jur daca zona este umflata spun ca nu este.Atunci cand pun mana pe zona aceea este tare si cateodata este normala sau probabil nu stiu care este treaba, de aceea va intreb pe voi. Am 15 ani si 1.87.
Multumesc enorm pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

Du-te urgent la ORL si eu am mai avut ganglion sub gat, si este o problema serioasa si risti sa dai ortu'popii.

| popa07ady a răspuns:

Consulta ORL

| Debo a răspuns:

Ca sa stii daca ai ganglionul umflat trebuie sa pui mana pe gat ( in locul acela umflat) si sa pipai. Este destul de greu sa iti dai seama, mai ales la incepatori si prin multe incercari reusesti sa faci diferenta, dar incearca sa pipai si daca ti se pare mai umflat decat de obicei ( cat de putin ) ai aflat raspunsul! De asta e bine sa iti pipai gatul cand e sanaros sa poti face diferrnta cand e rosu, umflat etc. Dar du.te la medicul de familie