| vmaria16 a întrebat:

Bună TPU, as dori ceva sfaturi. Eu am parul foarte subțire și pe lângă asa îmi și cade foarte mult. Nu știe nimeni ce uleiuri, șamponare, etc. m-ar putea ajuta pentru îngroșarea parului și pentru cădere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cadere alpecin poti folosi
Nu mai folosi placa, fixative si ondulator

Ia unul sau doua oua, in functie de lungimea parului si bate-le bine, apoi da-te pe par cu ele si lasa-le sa actioneze timp de 30 de minute. Spala-ti apoi parul asa cum o faci in mod obisnuit, insa foloseste apa calduta, nu fierbinte. Poti folosi acest tratament o data sau de doua ori pe saptamana. O alta optiune este sa amesteci un galbenus de ou, o lingura de ulei pentru par la alegere si doua linguri de apa. Maseaza-ti scalpul cu aceasta combinatie si firul de par va deveni mult mai rezistent si mai gros.

Ai grija sa nu te speli prea des pe cap, sa il tunzi regulat si sa aplici masti cu proteine si evita vopsirea parului.

| vmaria16 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc oare la a doua obține dor la scalp trebuie sa ma fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vmaria16):

Nu inteleg ce ai scris aici, dar evita vopsirea parului
Foloseste sampon alpecin, nu schimba samponul. orice ai face tu vei trata efectiv efectu vei scapa de probleme temporar asa ca te sfatuiesc sa gasesti cauza. mergi la un medic dermatolog si spune-i ce ai si iti va da sa faci niste analize esti supecta de o afectiune tiroidiana care din ele nu stiu. te sfatuiesc sa iei si vitamine din gama B si flavonoide acestea le gasesti in spanac, salata verde, varza, rosii, ceapa rosie, mere si in fructe de padure acestea sunt alimente importante pentru sanatatea parului deci ai nevoie si de o alimentatie bazata pe fructe si legume. tu ai o problema hormonala un endocrinolog ti ar fi de folos.du-te la medicul de familie si spune-i sa iti dea o trimitere la un specialist. masti care contin acizi grasi si antioxidanti e ok.
Si proteinele sunt importante, nucile, fasolea, somonul, iaurtul grecesc seminte si nuci.ai nevoie de balsamuri care iti ingroase firu de par samponu sa fie din extracte naturale. mastile de par o data pe saptama. nu uita dieta e foarte importanta pentru par si stresul trebuie sa il reduci.eu te sfatuiesc sa mergi la doctor si sa nu aplici nici o masca fiindca noi nu stim ce tip de par ai tu.eu te sfatuiesc sa mergi la un salon de coafura femeile alea stiu si te vor invata ce masti sa aplici si ce tip de masti nu lua dupa ureche masti pentru par
Eu totusi sper ca sti procedurile inainte sa folosesti masca pentru par daca nu sti du-te la un salon de coafura si vei afla
Raspunzandu ti la intrebare :
Dacă ai părul fin sau gras, evită aplicarea măștii la rădăcina părului și pe scalp. Daca ai firele de păr mai groase sau uscate poti aplica masca pe tot părul.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Investigheaza cauza care genereaza caderea parului, nu efectul ei.
Parul cade din diverse motive: hormonal, avand dereglari tiroidiene sau din cauza unor produse chimice (sampoane, creme, geluri, fixativ samd) care le folosesti pentru par si yi-a afectat scalpul si radacina parului.
In general, uleiurile ajuta temporar, dar imediat cum opresti tratamnetul, parul cae din nou.
Mergi la medic si fa-ti niste invetsigatii la tiroida, s-ar putea ca acolo sa fie problema ta.

| Andra9pk a răspuns:

In general se recomanda complexul de vitamine B, alimentatie sanatoasa, cat mai putin stres(parul cade si din cauza stresului), te pot ajuta tratamentele de la gerovital (eu am incercat, dar nu doar 1luna-2.),masti de par facute in casa cu ulei de cocos, galbenus de ou, ulei ricin&masline, vitamina A uleioasa.

| Remember_1479 a răspuns:

Buna, pentru mama mea a fuctionat acest produs.

https://www.emag.ro/......DTH0X9BBM/