| Anonimus02 a întrebat:

De curand mi-am tuns parul care era super lung si de nesuportat. Era pana mai jos de mijlocul spatelui si asta e destul de mult zic eu pentru ca am 1.55 m. Cand m-am tuns coafeza mi-a intins parul. Parul meu natural e ondulat dar intr-un mod urât. Arata oribil daca nu ii fac nimic. Acuma ca e scurt se va vedea. Momentan nu detin o placa si nici nu cred ca o sa o fac prea curand din cauza unor experiente proaste. Va rog sa imi recomandați un balsam foarte bun care sa imi faca parul lucios si relativ drept. Ca sampon folosesc dove repair&protect si imi place mult. Problema e ca parul meu e si uscat si uleios. După ce ma spăl pe cap este normal spre uscat si dupa câteva zile e foarte uleios cu tendințe de matreata. Ajutati-mă va rog. Ma bazez pe voi. Si as mai vrea câteva idei de indreptare a părului "heatless" avand in vedere faptul ca eu am parul ceva mai jos de umeri

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti folosi uscatorul si peria sau si mai bine peria rotativa electrica, iti indreapta parul fara sa il strice dar mie nu prea imi place pentru ca il electrizeaza putin.
Nu exista sampon, balsam, tehnici minune care sa iti indrepte parul in afara de tratamentul cu cheratina care e destul de scump dar iti lasa parul perfect drept, moale si stralucitor si efectul dureaza vrei 7 luni.
In rest, o metoda absolut naturala, iti spun din experienta, este uleiul de masline sau uleiul de cocos care iti indreapta parul, dar asta se vede dupa multe LUNI de folosire.
Daca vrei par drept ia-ti o placa, seteaza temperatura NU mai sus de 160 de grade si te asigur ca nu va pati nimic daca nu abuzezi si daca ai grija de parul tau gen balsam, masca sau tratamente cu uleiuri, protectie termica inainte de placa.

| Anonima11233224 a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap foloseste un uscator de par si un pieptan tii pieptanul la varfuri astfel incat parul sa stea intins si il usuci..si sta drept
eu asa fac