| M600 a întrebat:

Dimneata nu mananc nimic.
La pranz legume sotate cu orez, iar seara o salata de rosi cu putina branza degresata, cat pot slabi pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| Ale07 a răspuns:

Nu faci deloc bine! Din contra,ar trebui sa mananci dimineata,nu seara. Dar oricum, mananca si dimineata, la praz si seara! MAi ales dimineata! Nu e deloc indicat sa sari peste micul-dejun. Eu ti-as indica sa o iei mai incet, deoarece o sa slabesti prea mult si apoi o sa ai vergeturi. Si nu ptoi continua asa la nesfarsit, dupa ce o sa renunti la aceasta dieta o sa te ingrasi si mai tare.winking Uite ce te-ar putea ajuta mult mai bine si pe o perioada mai lunga. Nu e o dieta, ci un simplu regim alimentar : Renunta la paine alba. Mananca paine neagra, de secara, dar limitat. Bea multa, multa apa (2-3 litri pe zi), iar seara dupa 6 nu mai manca si fa sport. Asta am facut si eu si sunt multumita de rezultate! Sper ca te-am ajutat! Funda?puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Minunata dieta ti-ai ales. Nu manca pe zi decat vreo 500 de caloii, infometeaza-te cat poti de tare si ajungi un schelet. Extraordinar.
Nu va inteleg, pe cuvantul meu daca va inteleg. De ce credeti ca daca nu mancati nimic o sa slabiti? Sanatatea vostra este cantitate neglijabila? Este mai important sa ai silueta Mirandei Kerr sau sa ai un stomac intreg?
Daca vrei sa slabesti invata sa faci combinatii corecte de alimente. Manaca, carne pentu ca ai nevoie de proteine si pune-te pe mancat dimineata pentu ca atunci se ard cele mai multe calorii.
Daca ai de gand sa mananci acelasi lucru saptamani la rand, mai bine renunti la idee. Mananca in fiecare zi ceva diferit si divesifica. Iti recomand dieta Rina's 90, poti cauta pe net informatii despre ea, este o dieta sanatoasa care nu iti pune sanatatea in pericol.
Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Si mama tine regim si mananca mai mult rosii cu branza degresata si carne fiarta slaba, dar e gresit sa mananci seara mai ales dupa ora 7. Dimineata nu se pun caloriile si poti manca oricat mai ales ca o sa-ti tina mai bine de foame si nu o sa mai simti nevoia sa mananci asa mult pe parcursul zilei.
Cu regimul tau asa cum e el nu cred ca poti da jos mai mult de 1 kg pe saptamana(depinde si cate kg ai tu in plus)... poate daca mai faci unele schimbari in dieta ta si sa adaugi si proteine o sa-ti mearga mai bine.

P.S. nu manca cartofi

| KiSsRoSsE a răspuns:

Ale07 are dreptate. E cea mai mare greseala sa sari peste micul dejun si sa mananci atat de putin. Poti chiar sa te imbolnavesti asa ca nu mai face asta! :D. Mai bine te-ai duce la un medic nutritionist ca sa iti recomande un regim alimentar perfect pentru tine.Si daca vrei sa slabesti fara sa iti apara pe urma celulita si vergeturi trebuie obligatoriu sa faci sport ca sa iti tonifiezi corpul. Uite urmareste si clip-urile astea... Poate te ajuta putin. :D
http://www.youtube.com/watch?v=Sh6H8plBjOU&list=TL9M-3d1xRmvY
http://www.youtube.com/watch?v=DBRe-3_aJ90&list=TLPTYyOelqJPM

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Uh, nimic? Câteva grame cel mult, însă timpul e prea scurt pentru a slăbi cosiderabil prin ce faci tu şi doar atât.
Dacă vrei să slăbeşti mai mult de un kilogram într-o manieră sănătoasă şi sigură, fă sport. Exerciţii fizice, aleargă, cardio, etc. Ceva care să îţi solicite corpul, să te facă să transpiri, aşa slăbeşti. Nu mâncând.
Iar orezul îngraşă.
Sigur, dacă îţi schimbi meniul şi tai pâinea, dulciurile, snack-urile, sucurile, mâncarea fast food ş.a.m.d slăbeşti mai uşor şi e benefic, dar într-o perioadă atât de scurtă nu slăbeşti doar cu atât. Poate în câteva luni, da.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Oh, şi ai grijă să bei multă apă/ceai şi să nu mănânci cu minim 4 ore înainte de culcare, ca să nu te culci cu stomacul plin.
Şi când mănânci, mănâncă doar jumătate din porţia pe care ţi-ai pune-o de obicei în farfurie. Te ajută dacă bei şi un pahar mare cu apă înainte de a mânca, dă senzaţia că eşti mai plină, deci mănânci mai puţin.
E o vorbă în engleză, "Eat until you're content, not full." are s-ar treduce "Mănâncă până eşti satisfăcută/mulţumită, nu ghiftuită."; încearcă să ţii cont de ea.

| ILoveWeekends a răspuns:

Tu chiar nu stiai ca tocmai dimineata trebuie sa mananci, iar seara nu trebuie sa mananci deloc? laughing
In rest, la pranz e bine.

| ElleElenaElle a răspuns:

2 kg.Dar nu faci bine pentru ca nu trebuie sa fii infometata.Pentru ca aduce la provocarea unor boli. Poti lesina daca tii acest "regim" timp de o saptamana.Nu te infometa.Nu faci deloc bine.