| Louuder98 a întrebat:

Folosesc placa de par foarte des pentru ca se onduleaza foarte repede si imi cam arde parul. Ce solutii ati gasit pentru ca parul sa reziste drept sau sa nu il mai ard cu placa?
Funda happy

4 răspunsuri:
| SabbyNightShadow a răspuns:

Iti recomand sa inveti sa iti accepti parul asa cum ehappy nu consider ca merita sa ti-l strici de pe acuma :3 Tu ce zici?

| lollipops a răspuns:

Mergi la coafor si fa-ti tratament cu keratina. Te tine cateva luni.

| CATbleo a răspuns:

Daca vrei neaparat (desi sustin ideea "lasa-ti parul sa fie cum ii el, altfel o sa ajungi cheala"), sunt sampoane speciale.
Si mai ieftine, si mai scumpe, speciale pentru a face parul cu tendinte crete sa fie drept.
Sunt si seruri care iti pot proteja firul de par in momentul in care folosesti placa, eu personal nu folosesc, pentru ca mie una imi ingrasa parul mai repede. Dar am prietene care folosesc si care sunt foarte multumite, deci difera de la caz la caz.
O alta solutie este folosirea unei perii rotunde si a fohnului, se usuca parul in timp ce manevrezi peria.
Da, metoda asta nu iti arde parul, dar ti-l usuca, firul de par devine casant...
E destul de complicat.
Daca m-ai intreba ce iti recomand, ti-as spune asa:
Incearca timp de o luna de zile sa iti tii parul natural, sa ti-l speli cu sampon nutritiv, special, sa ti-l dai cu balsam si creme nutritive, sa-l lasi timp de o luna de zile sa se usuce natural; sa nu folosesti placa timp de o luna de zile, dar sa folosesti seruri speciale tipului tau de par, si de asemenea sa incerci sa tai putin din varfuri, pentru ca parul sa se regenereze.
Vei vedea ca dupa o luna, parul tau va arata pur si simplu fantastic. Gandeste-te ca multe fete vor parul cret, multe ravnesc la ce ai tu, dar putine stiu cum sa-l intretina.
Fii tu cea care are un par cret minunat, perfect sanatos, fara sa folosesti placa sau fohn, ci hranindu-l si oferindu-i ocazia sa fie o podoaba, o bijuterie.
happy
Daca dupa o luna de tratament regesc vrei sa il indrepti, fa-o cat mai rar, cu o placa ceramica si cu ser protector. Cat mai rar, repet.
Oricum sunt convinsa ca dupa o luna de zile vei fi indragostita de parul tau.
Mult succes!

| pixie13mango a răspuns:

Daca parul nu rezista indreptatii, e posbil ca placa sa nu fie de cea mai buna calitate. si, oricate produse pentru protectie voi folosi nu iti va proteja parul 100%, si cel mai bine ar fi sa nu il mai intinzi deloc.dar nu ai cum sa te opresti din asta brusc, ca nici eu nu am reusit. poti incerca ca, in loc sa placa sa folosesti, poti sa ti-l indrepti cu feonul si din cand in cand sa aplici produse pentru infrumusetare, cum ar fi uleiuri sau spray-uri