| DellyDell a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum se fac suvitele cu Albastru de Metil?

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă.

După cum a spus şi ByaByutzza, îţi pui în prima noapte un prosop pe pernă, deşi nu cred că ţi se va păta. Ai grijă să nu te prindă ploaia pe undeva, că albastrul de metil iese cam greu de pe piele, mai ales de pe faţă.

1 răspuns:
| ByaByutzzaLove a răspuns:

După ce îţi speli părul şi încă nu s-a uscat în totalitate, aplică albastrul de metil (nu e neapărat să îl amesteci cu apă având în vedere faptul că vrei să îţi colorezi doar câteva şuviţe). Eu nu foloseam pensulă, ci îmi luam nişte manuşi chirurgicale şi băgam degetele în albastrul de metil, iar apoi le dădeam pe şuviţă. Albastrul de metil pune-l într-un vas mic (eu foloseam un capac mai adânc de la un borcan de plastic). După ce ţi-ai colorat şuviţele dorite, usucă-le cu feohnul, sau lasă-le să se usuce natural să vezi cum au ieşit. Te sfatuiesc ca după aceea să îţi mai clateşti odată suviţele ca să nu fie îmbibate cu prea mult albastru de metil, căci se va lua foarte mult pe haine, mâini, lenjerii etc, însă nu foarte mult ca să nu se ducă culoarea prea tare. În prima noapte poţi să pui un prosop închis la culoare pe perne, sau altceva ce poţi să murdăreşti, pentru a nu murdări feţele de perne. În primele zile culoarea ţi se va lua pe mâini, o să le ai cam albastre, însă mai apoi nu vei mai avea probleme.
Te sfătuiesc să nu îţi colorezi prea multe şuviţe odată, având în vedere faptul că e la prima încercare, sau fă-le cât mai subţiri. La început culoarea va fi albastru-turcoaz şi treptat se va înverzi, dar deprinde şi de nuanţa naturală a părului tău.
Îţi urez succes, să ne spui ce ţi-a ieşit. big grin