| UseYourBrain a întrebat:

Bună, TPU. Sunt fată, am 16 ani. Îmi doresc enorm şi trebuie urgent să cresc în înălţime. Nu ştiu exact cât am, însă trebuie să ajung la 1.65m. Cred că am în jur de 1.63-1.64m.
Mi-am făcut în vară abonament la o sală de sport la care aş dori acum să revin. Nu ştiu însă cum se procedează cu antrenorul personal. Credeţi că o astfel de persoană m-ar putea ajuta să cresc în 2-3 ani? Mai am şanse să cresc la 16 ani? (Ştiam că e vorba de ligamentele ce determină creşterea). De fapt, cu ce se ocupă acest antrenor? Mă ajută să-mi dezvolt muşchii, să slăbesc, îmi arată anumite exerciţii sau aş putea să le găsesc pe Youtube şi să le fac singură, acasă?
Vreau şi să slăbesc. Aveam puţin peste 50kg, dar acum am depăşit... mă duc spre 55 şi îmi displace. În ce fel să-mi schimb alimentaţia? Ce dietă îmi recomandaţi? Aş vrea să am o dietă/un stil de viaţă pe care să-l menţin. Nu consider că mănânc prea mult... poate dezechilibrat, adică, în unele zile, îmi iau un meniu de la Kfc, Mc sau mănânc ciocolată fără să ţin cont cât etc.
Vă rog să mă ajutaţi. Contează enorm pentru mine. E vorba de împlinirea unui ideal...
Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Depinde:
DA, poti sa cresti si la 16ani.sari cu mainile in sus ca la baschet macar un minut pe zi, stai agata de bare, fa exercitii de intindere(cum ar fi spagatul sau aplecari). Un antrenor de fitness nu stiu cat de mult te poate ajuta sa cresti, de slabit cu siguranta ca mai arzi niste calorii.

Acum avand in vedere faptul ca vrei sa slabesti.
Nu conteaza neaparat cat mananci ci cate calorii mananci. Ma refer la faptul ca: de exemplu 100de grame de salata de castravete cu otet nu are mai mult de 20 de calorii(kcal) deci poti sa slabesti. APoi faptul ca mananci dezechilibrat, apoi tocmai de aia si esti butuga la 55kg.Lasa chicken nuggets la o parte si hamburgeri cu ciocolata.
Iti recomand sa mananci multe fructe si legume. Renunta in primul rand la ciocolata, fast food prajeli si mancaruri grase.

uite un regim pe care ti-l recomand:

dimineata:
Primul lucru pe care sa-l faci bea un pahar cu apa, apoi fa-ti un ceai verde(ajuta la slabit). Daca ai nevoie neaparat de cafea bea cafea neagra fara zahar sau lapte sau alti indulgitori.
mananca de exemplu 200de grame ananas(maxim 100kacl)
sau
1kiwi(42kcal)
sau
chiar si un ou fiert merge(82kcal)oule tin de foame
Dupa poti sa o mica gustare de exemplu un mar.

La pranz fa-ti o salata cu castravete rosi si salta verde. drept dressing ti-as recomanda otet. fara nu stiu ce maioneza mustar sau altceva.

o a doua gustare tot un mar.

la cina ti-as recomanda sa bei un ceai de musetel fara indulgitori si daca tot o salata ca la pranz.

Bea cat mai multa apa si evita dulciurile fast food-ul prajelile.In weekend poti sa mananci si niste carne de vita fiarta sau niste pui fiert.La fructe si legume incearca sa eviti bananele, avocado si smochinele. Apoi informeaza-te de pe internet cate calorii au mancarurile si tine cont de cate calorii ai mancat.Sa nu mananci cereale gen musli doar pentru ca scrie fitness pe ele, nu te ajuta cu nimic.au o gramada de calorii, apoi fructele uscate sunt alte bombe calorice.*stafidele de exemplu, sunt sanatoase dar au o gramada de calorii(100grame de stafide 300kcal).

Mult succes!

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

UseYourBrain!

| KanezuY a răspuns:

Am o zicala: Toate la timpul lor!

| TFKatarina a răspuns:

La slabit nu ma bag sincer.
Dar la inaltime am o scurta intrebare: de ce vrei sa cresti in inaltime?

| UseYourBrain explică (pentru TFKatarina):

Daca crezi ca ma poti ajuta, te rog sa lasi sugestia ta aici.
Am preferat sa nu spun motivul. E o ambitie personala. Oricum, nu conteaza. Nu ar fi relevant discutiei.

| TFKatarina a răspuns (pentru UseYourBrain):

Incearca sa faci basket sau inot.Stiu persoane care au facut unul dintre sporturi si s-au inalat.Bafta!winking