| Puffulets a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati in special fetele:d. De la un timp a inceput sa-mi cada parul. De fiecare data cand ma pieptan imi cade mult par sau cand ma spal pe cap. Nu stiu din ce cauza. Poate fi de la placa? Sau de la stres? Spuneti-mi ce as putea folosi pentru a scapa de astasad... Cateva tratamente naturiste sau ceaiuri... Ceva ce ati folosit si voi si a dat rezulate. Dau fundakiss

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți este de folos uleiul de ricin dar și un control dermatologic.
Șamponul vitaminizant și balsamul pe bază de germeni de grâu sunt utili.
Pa, pa.

| Bitzy a răspuns:

Poate de la stres, alimentație. Încearcă să adopți un program normal.

| Đϋffγ a răspuns:

Si mie imi cade cu galeata, nu il mai suport laughing. De obicei dupa ce ma tund nu mai am treaba cu el si e posibil sa iti cada pentru ca e prea lung straight face

| Puffulets explică (pentru Đϋffγ):

Imi e frica sa nu chelesc la un moment dat daca imi cade asa de multcrying

| Đϋffγ a răspuns:

Stai linistita, mie de aproape 2 ani imi tot cade si mi se pare ca am tot mai mult par in cap crying

| Katheeeee a răspuns:

Lipsa de calciu, stress, placa de par folosita foarte des, toti acestia sunt factori care contribuie la caderea exagerata a parului.Desigur ar mai fi si consumul de droguri care are acelasi efect. Daca ti se exfolieaza pielea iar unghiile ti se rup usor, sfatul meu ar fi sa mergi la un medic dermatolog.Sau la medicul de familie, iar el te poate indruma mai departe.Bafta.

| ralu2 a răspuns:

Buna! stresul este sigur un motiv de la care iti cade parul dar sa stii ca si placa. Daca iti intinzi parul foarte des incearca sa-ti cumperi solutie care sa nu ti'l arda se gasesc in multe locuri.Cat despre medicamente eu am folosit alopexy si mi-a imbogatit foarte mult parul si de cazut nu se mai pune problema.Bineinteles are si reactii adverse ca orice medicament te altfel.La farmacie o sa te sfatuiasca cu siguranta unul bun sau poti merge chiar la medic.

| AmyAmelie a răspuns:

Uleiul de ricin face minuni pentru par. Iti masezi scalpul cu acest ulei astfel incat acesta sa ajunga la radacina firului de par.Il lasi sa actioneze 4 ore(sau il poti da seara si a doua zi dimineata sa te speli) si apoi te speli cu samponul pe care il folosesti de obicei. Daca il folosesti de 2 ori pe saptamana intr-o luna maxim observi ca firul de par e mai puternic si nici nu mai cade. Ai grija insa sa nu iti intre in ochi. Eu folosesc uleiul de ricin 2-3 luni pe an si nu am probleme.Il gasesti atat la plafar cat si la farmacie si e foarte ieftin.Bafta!

| Geoobff a răspuns:

Sa stii ca s-ar putea sa fie si de la pubertate sau de la regenerarea parului.Eu iti zic sa te duci la o farmacie.

| Cece989y a răspuns:

Hei am aceeasi problema si folosesc de ceva timp adevarul ca este mai scump dar isi face datoria un tratament de la Loreal pentru cadere de par si pentru stralucire si daca vrei sa il cumperi in Ghencea se afla acest salon de unde il poti cumpara:http://www.abbate.ro/
Este in jur de 129 si ceva. Sper ca te-am ajutat.

| deiutzanyco a răspuns:

Pai sa stii ca e de la stres, probabil si de la placa dar nu cred te-asi sfatui sa mergi la cea mai apropiata farmacie si sa intrebi acolo, nu pe internet deoarece pot fi sfaturi proaste.Bafta