| 인스피릿 a întrebat:

Voua nu vi s-ar parea mai in regula sa fie uniforma obligatorie (atat in scoala, cat si la liceu)? Ar scapa, fetele mai ales, de multe probleme si atunci nu s-ar mai face diferentieri intre persoane. In scoala in care invat sunt 'obligatorii' uniformele, dar multe fete nu le poarta pentru ca nu arata bine (camasa+cravata). Pe mine nu ma deranjeaza, dar mi s-ar parea mai dragut sa avem uniforme tip sailor ( http://www.fuckedgaijin.com/forums/images/vbimghost/2019 4b0b55b441504.jpg ). Well, ce parere aveti? :)

15 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Ai dreptate. E foarte ok ca o scoala/liceu sa aiba uniforme. Dar uniforme la moda, cum ne place noua, nu cum vor ei.Eu am o uniforma oribila la scoala, e un sarafan grena, care vine ca un sac pe noi. Mi-ar fi palcut sa avem fusta in carouri, camasa alba si cravata. Ceva in genul asta:http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:8, s:15&biw=1024&bih=609
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:5, s:0&biw=1024&bih=609
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0
:)

| Muflă a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la anime-uri... imagineaza-ti cum ar arata uniforma ta de vis pe o tipa mai grasa. Si oricum uniformele nu schimba nimic, fetele urate raman urate indiferent ce ar purta si fetele dragute raman tot dragute. Si sunt contra uniformei pentru ca nu m-as mai simti EU daca as fi imbracata ca toti ceilalti.

| Muflă a răspuns:

Persoanele care chiar nu au bani de haine ca lumea n-ar trebui sa fie judecate si n-ar trebui sa le fie rusine... cat despre ceilalti, daca unii sunt prea cocalari a fost alegerea lor si n-o sa le pese prea mult ce zic ceilalti, daca unii se-mbraca numai in negru este tot alegerea lor, daca eu sunt verde-n cap (marog suvite) este alegerea mea si nu imi pasa ca o enerveaza pe tzata floarea din autobuz sau ca-mi zice nustiucine ca o sa ma manance capra... ma simt bine asa cum sunt si nu vad nimic in neregula la faptul ca oamenii ma considera diferita

| Muflă a răspuns:

Scuze, asta e ora la care incep sa aberez laughing

| candydream a răspuns:

Uniforma ta imi aminteste de uniformele care erau pe vremea lui Ceausescu mai putin culoarea caci alea erau rosii.

| mistakeofyourlife a răspuns:

Mufla are dreptate. Imagineaza-ti doar ce prost s-ar simti o fata mai plinuta purtand uniforma(asa cel putin poate sa-si ascunda defectele purtand haine potrivite). In plus uniforma nu va fi niciodata pe placul tuturor pentru ca avem stiluri si gusturi diferite. Mie una nu imi place uniforma aleasa de tine, am un stil total diferit si nu mi se pare corect sa mi se ia dreptul sa imi exprim personalitatea. Indicenta in scoala este un lucru total diferit(aici depinde de educatia fiecaruia). Cel putin asta este parerea mea.

| mistakeofyourlife a răspuns:

Eu inca raman la parerea mea; uniforma nu ar fi o alternativa mai buna pentru simplul fapt ca mie, de exemplu, nu mi-ar placea sa fiu imbracata la fel ca ceilalti(imi aduce aminte de orfelinatele din filmele americane). cand am spus indecenta nu ma refeream neaparat la uniforma aleasa de tine, ci la fetele care nu au o educatie si vin mai mult dezbracate decat imbracate. Uniforma nu poate rezolva acest lucru(o simpla vizita la croitorie si fusta uniformei devine mult pre scurta), aici depinde precum de zis de cei 7 ani de acasa.

| ancan a răspuns:

Aceste uniforme nu prind bine pe oricine sad
Uite la mine la liceu, s-a facut o defilare de uniforme, iar noi am avut ocazia sa votam uniforma preferata happy

| Instinkt a răspuns:

Mi se pare foarte proasta ideea cu uniformele pentru ca nu te poti exprima liber eu sunt cum sunt ala e cum e el dc sa fiu eu ca el sau el ca mine sper ca intelegi ce vreau sa spun

| 인스피릿 explică:

Gosh, lasand anime-urile la o parte laughing Nu vorbesc despre asta. La noi la scoala, cand s-a facut delifarea, noi nu puteam alege pentru ca eram in clasele mici. Elevii mai mari au ales pe atunci. Mie mi s-ar parea dragut sa avem ceva mai feminin, daca totusi sunt obligatorii.
@~~EU~GeN~~StIfLeR~~ Tocmai de aceea se fac diferentieri intre oameni, chiar si la scoala, si sunt judecati dupa imbracaminte.
Si pentru anonim, diferentierile dupa frumuseste se fac si in momentul de fata. Dar dupa imbracaminte, oamenii sunt catalogati imediat Saraci & naspa si bogati & cool.

| 인스피릿 explică:

@Muflă Nu e nimic rau in a fi diferit. Eu vorbeam despre uniformele in scoli, nu despre stilul fiecaruia. Si uniforma aceea e doar un exemplu si am zis doar c-ar fi draguta.
@mistakeofyourlife Aici nu e vorba despre indecenta. Am dat un exemplu. Sunt multe uniforme dragute si decente. Totusi, mie mi se pare ca o fusta destul de lunga avantajeaza mai bine o fata mai plinuta. Sunt multe tipuri de uniforme care avantajeaza toate grupele.

| 인스피릿 explică:

@mistakeofyourlife Well, iti dau dreptate. Dar odata ce ai uniforma, n-o mai modifici ca sa ti se vada picioarele. Oricum, ce vad prin scoli in ziua de astazi. Fete de 12-13-14 ani cu pantaloni cu talie extrem de joasa. Bluze stramte si scurte, foarte scurte, n-au nimic (in afara de sutien) pe sub bluze. Tocuri de cel putin 5 cm. Fuste foarte scurte cand nu e frig afara. Multe zorzoane si accesorii pe ele, machiaj la greu, zici c-au scapat de la circ. Mie tot mai bine mi se pare ca la scoala sa fie cu totii imbracati la fel. Sa se vada ca esti elev al scolii respective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate sunt SEXY!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi frumos sa avem toti uniforme, sa fie toate la fel, nu una cu fusta mai scurta si alta cu fusta pana la genunchi sau ceva de genu...asdta am spus si eu cand am aflat ca in scoala nostra vor fi obligatorii uniformele, dar chiar nu e asa, cu tot cu uniforme una e mai diferita ca cealalta, si daca am avea uniforme toti la fel s-ar face diferente dupa frumusete, dupa corpul pe care il ai, si dupa personalitate, so, e aceeasi chestie... sper ca ti-am fost de ajutor!

| skaterboy a răspuns:

Esti sigur ca te-ai mai concentra la ore laughing?