| ionelutza95 a întrebat:

Buna TPU vreau sa imi decolorez parul si nu stiu cum sa procedez. Vreau sa specific ca sunt vopsita saten inchis, iar culoarea naturala era saten deschis.Nu stiu daca trebiue sa fie ud sau uscat parul cand aplic decolorantul si nu stiu la cat timp ma pot vopsi dupa decolorare.Pe decolorant nu sunt instructiuni de utilizare.
Va rog sa raspundeti doar cei care stiti.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna
Tocmai ce mi-am facut si eu 2 decoloratii si un vopsit pentru a auns la blond,dar m-am mai decolorat de cateva ori si vopsit in multe nuante, deci iti vorbesc si din experientahappy. Daca vrei un blond frumos, da, neaparat decoloratie, dar incearca cu un oxidant de 6%. Decolorantyul se aplica pe parul uscat,amesteci pudra cu oxidantl foarte bine si se aplica pe par, icepand cu lungimile si varfurile, de la ceafa, iar la sfarsitul cu radacinile, fiinda acestea se deschid cel ma repede datorita caldurii emanate de scalp. Daca il aplici va pe vopsea vei avea radacinile foarte deschise iar restul mai inchis si nu cred ca vrei asta...cu decolorantul stai maxim 30 de minute, in functie de cat de tare vrei sa il deschizi.Decapajul se aplica pe parul ud.Se utilizeaza aceleasi ingrediente ca la decoloratie oxidant+pudra dard e data asta+sampon.Din aceste 3 ingrediente veo obtine o compozitie asemanatoare vopselei, dar care se intinde mult mai usor. Aplici repede masezi bine suvitele si scalpul si la fel timpul e in functie de treapta de deschidere.Decapajulnu are puterea la fel de mare de deschidere ca a decolorantului deoarece a fost diluat cu sampon, deci nu afecteaza parul la fel de tare ca decoloratia.De preferat sa aplici vopseaua pe parul putin gras pentru a proteja parul.Eu te sfatuiesc sa nu te vopsesti imediat dupa decoloratie, daca nu rezisti macar 2-3 zile, macar las-o pe a 2 a zi, altfel te poti trezi cu iritatii si arsuri pe scalp. Dupa aceste procese parul necesita o ingrijire speciala, hidratare in profunzime parul fiind casant si se rupe usor, vei fi nevoita sa si tunzi putin din el dupa decoloratie si vopsit.

2 răspunsuri:
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Cu Decobez parul fiind ud. Te poti revopsi In aceeasi zi.

| Morenna10 a răspuns:

Gasesti decolorant in magazine, acolo ai specificatii.