| kitten15 a întrebat:

Buna tuturor :*
M-am epilat pe o portiune mica la subrat cu un epilator si ma cam ustura si inteapa putin chiar daca misc mana sau nu. Am incercat sa dau cu putina apa rece, dar e mai rau. De deodorant cu efect calmant nici vorba!
Vreun sfat cum sa scap de usturime?
Help please!

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ceaiul de musetel este bun calmant, faci ceaiul normal si pui comprese caldute pe zona afectata. oricum, concluzia e sa nu te mai faci la subrat cu epilatorul, e pielea foarte fina si firul de par din acea zona are o radacina destul de puternica. fa-te ori cu aparatul de ras, ori cu crema epilatoare. sanatate!

| zahy a răspuns:

Eu cred ca este vorba de iritatie, in scurt timp vor aparea multe bubite trece in cateva zile. poti sa folosesti spirtu medicinal dar ustura tare sau poate chiar apa oxigenata nu te ustura, inchide rana mai repede adica eritatie parca se scrie corect

| PanaceuUniversal a răspuns:

Ai facut foliculita probabil. Se intampla des atunci cand folosesti epilatorul pentru axila, mai ales daca l-ai folosit pe picioare inainte si nu l-ai dezinfectat.

Du-te la farmacie si cumpara unguent Fluocinolon. E foarte buna si o sa te ajute sa ti se vindece repede iritatia.

La Catena e 7, 4 Lei

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Ai grija sa iti cumperi unguent si nu crema, fiindca exista de ambele

| madutzumadutzu a răspuns:

Pai nu stiu, sigur te`ai iritat dar iti va trece in 2/3 zilewinking