| cosmin986522 a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de epilat acasa pe piept, abdomen si picioare la barbati? Dar la inghinal? Am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| viki16 a răspuns:

Buna Iti Recomand Epilarea Cu Zahar Ie Ieftina, 100% Naturala, Eficienta si te tine aproximativ o luna, Si nici Nu E Dureroasa Uite Aici Reteta :

Epilare Cu Zahar

Dacă vrei să încerci şi tu, iată de ce ai nevoie:

- 3 ceşti cu zahăr alb
- Un sfert de ceaşcă cu suc proapăt de lămâie
- Un sfert de ceaşcă cu apă plată
- Pudră de talc
- Pensetă
- Loţiune pentru calmarea pielii

Într-o crăticioară de inox, amestecă zahărul, zeama de lămâie şi apa. Pune vasul la foc mic şi amestecă uşor. Mixul este gata atunci când devine aerat şi prinde o nuanţă de bronz-caramel.

Ia crăticioara de pe foc şi varsă conţinutul într-un recipient rezistent la temperaturi înalte. Lasă amestecul să se răcească până devine tare, dar maleabil.

Ia o bucăţică de pastă de zahăr şi, cu mişcări gentile, dar ferme, modeleaz-o precum faci cu coca de cozonac! Repetă mişcarea până ce pasta devine aurie şi călduţă.

Aplică o fâşie pe picior, în sensul creşterii firelor de păr, şi presează uşor cu

degetele (în prealabil, nu uita să îţi răsfeţi pielea cu pudră de talc, astfel vei creşte aderenţa zahărului!).

Cu mişcări rapide şi ferme trage în sens invers, puţin câte puţin. Acoperă din nou zona şi procedează la fel. Un alt avantaj este acela că zahărul nu are acelaşi efect precum ceara şi nu irită dacă este aplicat de mai multe ori.

Dacă ţi se pare că au mai rămas fire rebele, ajută-te de o pensetă şi scapă rapid de ele!

Imediat după epilare spală-te cu apă călduţă şi aplică pe piele o loţiune calmantă şi hidratantă. Dacă preferi tot o variantă eco, răsfaţă-ţi pielea cu ceai de muşeţel şi pastă de aloe vera

Sursa: Învaţă să te epilezi cu zahăr, la tine acasă! | Unica.ro http://www.unica.ro/......-7645.html

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu zice sa incerci cu crema epilatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc crema depilatoare- e cea mai eficienta. Nu incerca cu aparatul de ras/epilat pentru ca se indeseste parul si creste la loc imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sincer te sfatuiesc sa incerci epilarea cu ceara.
Parul va creste la loc mai rar si mai greu.
E putin cam dureroasa, intr-adevar, dar eu zic ca se merita.
Te pup!

| meN2citY a răspuns (pentru anonim_4396):

Indraznesc sa raspund acestui subiect deschis de @Eu 993. si eu am tot cautat solutii pentru epilare, si am gasit urmatorul site, respectiv urmatoarea oferta la ei :
http://www.epilatpro.ro/......800ml.html
astept parerea ta despre epilarea cu ceara. ce zici se merita oferta de la cei de pe site'ul de mai sus?

| NeaPopa a răspuns:

Crema din aia ce pute de la Farmec!

| viki16 a răspuns:

Sau Daca Chiar E Urgent Lama De Ras Te Pup!

| cosmin986522 explică (pentru viki16):

Am citit despre epilarea cu zahar si chiar sunt tentant sa incerc.Tu ai incercat? Si daca da, esti multumita?

| viki16 a răspuns (pentru cosmin986522):

Da Si Este Super Sunt Foarte Multumita Plus Ca Este Naturala, Nu Doare, Ieftina,

| Emosiya a răspuns:

Incearca cu ceara aceea ce se incalzeste. Durerea este mai redusa decat cu aparatul de epilat si creste mai rar. Sunt si spreiuri de epilat, alea sunt mai bune decat cremele, mai rapide si fara sa lase portiuni cu par.

| bebicool a răspuns:

Masina de tuns, apoi crema epilatoare si te faci brebenel!