| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un ten mixt si unul gras?

1 răspuns:
| andy_3925 a răspuns:

La tenul mixt, in general, este vorba despre pielea fetei care este dispusa la ingrasare si formare de imprefectiuni in zona T : si anume frunte, nas si aripile nasului, barbie, dar si de portiunea ce corespunde obrajilor si maxilarelor, care poate fi uscata, in diferite grade. Totusi, tenul mixt are tendinta sa fie mai degraba dispus spre ingrasare decat spre uscare.
Caracteristicile tenului mixt sunt porii dilatati, cosurile, comedoanele (punctele negre), care se formeaza mai ales in zona T, dar pot aparea si pe celelalte portiuni ale pielii fetei. Desi aparitia cosurilor si punctelor negre este mai fracventa in adolescenta, din cauza dezechilibrului hormonal din organism, acestea pot aparea sau persista si mai tarziu, cauza fiind o anumita insuficienta hormonala, modul de alimentatie al individului sau ingrijirea necorespunzatoare/neglijarea ingrijirii tenului.