| Mihaela023 a întrebat:

Care sunt avantajele cremei depilatoare?

fundita:p

Răspuns Câştigător
| Diiiiiia a răspuns:

# Crema epilatoare este usor de folosit si, pe termen scurt, rezultatele sunt la fel de bune ca si atunci cand recurgi la ceara;

# Procedura nu este dureroasa (asa cum poate fi daca folosesti ceara, mai ales in cazul in care epiderma nu este obisnuita). De asemenea, timpul alocat acestui "ritual" este redus - aproximativ 5 minute;

# Poti recurge la crema epilatoare pentru orice parte a corpului, inclusiv pentru portiunile cu grad mai ridicat de sensibilitate, precum axilele si zona inghinala;

# Metoda este igienica, iar produsele de acest tip au textura fina.
Te rooooooog mult mult fundablushingblushingblushingblushing
sper ca te-am ajutat:*

10 răspunsuri:
| T30D0RA a răspuns:

- ai picioare fine (nu ai par pe picioare)
- nu te iriti

| anyka18 a răspuns:

Crema epilatoare poate fi gasita in orice supermarket sau magazin de cartier si nu are un pret piperat. Astfel, daca ai plecat in vacanta si ai uitat crema acasa, nu trebuie sa te ingrijorezi. Poti da o fuga pana la cel mai apropiat magazin, unde cu siguranta vei gasi produsul.

Pe langa faptul ca este usor de folosit, crema epilatoare ofera rezultate promitatoare pe termen scurt, lasand pielea fina (spre deosebire de aparatul de ras).

Procedura nu este deloc dureroasa (ca in cazul in care folosesti ceara calda sau aparatul de epilat), iar epilarea se poate face in aproximativ 7 minute daca urmezi pasii necesari.

Produsul poate fi folosit pe oricare parte a corpului tau (chiar si pe zonele sensibile), de la picioare pana la zona axilei.

Pe langa faptul ca te scapa de firele de par nedorite, crema epilatoare hidrateaza pielea, lasand-o fina. In plus, pe piata poti gasi produse atat pentru piele sensibila, cat si pentru piele uscata.

Dezavantaje

Dupa ce am slavit atat de mult crema pentru epilat, este timpul sa ii prezentam si punctele slabe pe care acest tip de produs le are.

In comparatie cu ceara sau epilatorul, crema epilatoare nu smulge firele de par din radacina, ci doar le indeparteaza de la suprafata epidermei. Astfel, rezultatul dureaza mult mai putin, parul crescand la loc in cateva zile (3-4).

Este indicat sa folosesti crema epilatoare doar pentru momentele in care esti in criza de timp, deoarece daca folosesti des acest tip de produs, firul de par va deveni tot mai des si mai gros, la fel ca dupa ras.

Dupa epilare, pentru a nu aparea iritatii pe piele, nu trebuie sa te expui la soare sau la solar pentru o perioada cuprinsa intre 20 si 24 de ore.

Crema epilatoare contine anumite substante chimice care, in contact cu pielea, vor emana un miros neplacut asemanator sulfului. Insa, imediat dupa ce crema a fost inlaturata, mirosul va disparea si el.

Mod de folosire

Intotdeauna trebuie sa citesti masurile de precautie inainte de utilizare.

Testeaza produsul pe o portiune redusa din zona care urmeaza sa fie epilata. Este necesar sa astepti 24 de ore pentru a afla rezultat. Daca in acest interval de timp nu apare nicio reactie adversa, puteti folosi crema pe tot corpul.

Cu ajutorul unei spatule, aplicati crema direct pe piele. Incercati sa acoperiti complet parul pentru a obtine efectul dorit.

Lasati crema sa actioneze timp de 4-5 minute (timpul de actionare depinde de la o crema epilatoare la alta).

Testati o zona mica de par, iar daca parul se indeparteaza cu usurinta, puteti indeparta si restul cremei. Daca nu, mai asteptati un minut, dupa care testati din nou.

Clatiti pielea foarte bine cu apa calduta sau rece, dupa care stergeti cu un prosop curat.

Sfat: Niciodata nu folositi apa fierbinte deoarece vor aparea iritatii sau inrosirea pielii.

| Kitty a răspuns:

Nu te doare, asta e singurul avantaj.

| Dizzy a răspuns:

Nu te doare...

Altceva nu stiu.winking
Bye!>big grin

| kayla a răspuns:

Nu te doare cand te epilezi, dureaza putin, insa parul creste repede

| BlahxD a răspuns:

Nu smulge firele, ci doar le indeparteaza de la suprafata, gen le taie cu foarfeca laughing.
A, si, daca stai mai mult timp decat scrie, risti sa te iriti ( propie experienta big grin ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantajele cremei epilatoare:
Pe langa faptul ca este usor de folosit, crema epilatoare ofera rezultate promitatoare pe termen scurt, lasand pielea fina (spre deosebire de aparatul de ras).

Procedura nu este deloc dureroasa (ca in cazul in care folosesti ceara calda sau aparatul de epilat), iar epilarea se poate face in aproximativ 7 minute daca urmezi pasii necesari.

Produsul poate fi folosit pe oricare parte a corpului tau (chiar si pe zonele sensibile), de la picioare pana la zona axilei.

Pe langa faptul ca te scapa de firele de par nedorite, crema epilatoare hidrateaza pielea, lasand-o fina. In plus, pe piata poti gasi produse atat pentru piele sensibila, cat si pentru piele uscata.

Dezavantaje;
In comparatie cu ceara sau epilatorul, crema epilatoare nu smulge firele de par din radacina, ci doar le indeparteaza de la suprafata epidermei. Astfel, rezultatul dureaza mult mai putin, parul crescand la loc in cateva zile (3-4).

Este indicat sa folosesti crema epilatoare doar pentru momentele in care esti in criza de timp, deoarece daca folosesti des acest tip de produs, firul de par va deveni tot mai des si mai gros, la fel ca dupa ras.

Dupa epilare, pentru a nu aparea iritatii pe piele, nu trebuie sa te expui la soare sau la solar pentru o perioada cuprinsa intre 20 si 24 de ore.

Crema epilatoare contine anumite substante chimice care, in contact cu pielea, vor emana un miros neplacut asemanator sulfului. Insa, imediat dupa ce crema a fost inlaturata, mirosul va disparea si el.

| myha_8968 a răspuns:

Pai eu folosesc numa crema depilatoare si am folosit inainte epilatorul numa ca ma durea un pic da nu am putut supota si mi-am luat crema si cu ea nu te doare si dureaza cam 1-2 sptamani la mine ap mie mi se pare ca ii mai bine asa nuju tie cum ti se parebatting eyelashes

| zildjian a răspuns:

Nu stiu avantajele, dar poti sa te uiti la serialul House sa vezi dezavantajele. Il gasesti pe www.serialetari.ro

| Bya_3116 a răspuns:

Singurul avantaj este ca nu te doare, insa creste parul repede si iti formeaza o radacina mai puternica si par mai des.