| Hemmingsophobic a întrebat:

Ce-as putea face ca sa scap de punctele negre de pe nas? Am încercat cu plasturi din nămol si sare amestecată cu lămâie si miere, dar nu au avut efect.

Răspuns Câştigător
| zmotocel13 a răspuns:

Buna.

Chestia asta cu punctele negre este destul de delicata. Nu cred ca exista o solutie minune pentru a le elimina complet, in special in zona nasului...
Eu ma confrunt cu puncte negre pe toata fata, nu doar pe nas.
Am aplicat multe metode pentru a scapa de ele, astfel, iti pot spune cateva ponturi:
- tenul trebuie curatat acasa cu strictete, dimineata si seara
- trebuie hidratat, in special seara
- foloseste malaiul ca abraziv de 2 ori pe saptamana. Nu freca prea tare pentru a nu-ti afecta pielea.
- foloseste o masca pe baza de argila pentru a inchide porii.
- mergi la salon pentru curatare profesionala a tenului, ori de cate ori ai posibilitatea...
- punctele negre sunt si o mostenire genetica... oricat ai vrea sa scapi de ele, nu prea poti, dar poti sa diminuezi aparitia lor.
- Cel mai important punct dintre toate, cred ca cosurile si punctele negre de pe fata reprezinta raspunsul organismului la ceea ce ii furnizam ca si alimente. Inceraca sa mananci sanatos, cu foarte putine grasimi, elimina zaharul, bea ceai verde..., mananca cat mai putine alimente procesate si multe legume verzi sau legume in stare naturala...

Uite si un link unde gasesti mai multe detalii despre ideile descrise mai sus. Sper sa iti foloseasca :).

http://trenda.ro/frumusete/ingirjirea-tenului/

O zi frumoasa! :)

4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Http://www.letsbegorgeous.com/......tagne.html Acestia, din Kaufland. Sunt cei mai buni din cei pe care i-am incercat. Blogul nu e al meu, ti-am lasat link doar ca sa vezi imaginea.
Eu am mai folosit unii din DM, nu imi amintesc cum se numesc dar revin la postare in caz ca imi aduc aminte, au costat 6 lei si le-as da nota 8.5, altii de la Ladys - nu prea mi-au placut si nici nu sunt prea eficienti - nota 5.5 si acestia din Kaufland carora le-as da 9.5. Eu nu am probleme cu punctele negre de pe nas, dar pe nasul sotului fac minuni.
Incearca-i prima data pe acestia si te vei convinge singura. La noi nu a functionat laptele cu gelatina, apropo de retete naturale.
Zi frumoasa sa ai :)!

| kiri11 a răspuns:

Punctele negre sunt niste spurcaciuni greu de eliminat C-am toata lumea se confrunta cu ele... indicat ar fi sa nu bei sucuri, bauturi acidulate, sa nu mananci prea sarat, dulce sau gras. deci c-am multe sacrificii... mai bine ar fi sa te obisnuiesti cu ele laughing

| BadAngel3 a răspuns:

Ou. Poti folosi ou. Bati un ou pana face bulicelele acelea si apoi iti intinzi cu o pensula pe zona cu punctele negre. Apoi pui hartie si lasi o jumatate de ora. O sa se intareasca. Apoi clatestete. Eu fac asta si chiar merge. O faci cand vrei tu.

| 7octombrie a răspuns:

Exista crema speciala pentru punctele negre, ai putea sa cauti la DM.