| PaulaAndrada a întrebat:

Ce pot sa fac pentru a scapa de cosuri si puncte negre? Am pe toată fata si nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de ele.
Am fost la dermatolog, fara rezultate.
Am folosit câteva creme si de la Farmec si de la Bioeel, fara rezultate
Am incercat si cu lămâie, masca de bicarbonat, masca de miere cu aspirina, fara rezultate
Pentru punctele am încercarea le scot cu mâna, plasturi speciali, masca neagră, dar nimic nu a funcționat.( la toate făcând si baie de aburi înainte)
Am nevoie de ajutor!
Funda!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Care e rutina ta zilnica de ingrijire a tenului?

| 94Lucifer94 a răspuns:

Renunță la alimentele care favorizează apariția coșurilor, cum ar fi ciocolata. Și știu ca dacă stai suficient de mult la soare, se vor usca.

| 428868ela a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Serios? Dacă stau la soare mi se usucă? Ca și eu sunt plina de coșuri și nu știu ce sa mai fac să-mi dispară. Și cât tip sa stau la soare ca să se usuce?

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru 428868ela):

Eu aveam mai ales pe spate sau pe umeri și se uscau in cateva zile dar stateam cateva ore la soare de prindeam si bronz. Acu nu stiu cat de eficiente sunt cremele dermatologice, dar la soare se fac usucă până si radacina. Dar acu depinde de cat de hidratata ramane pielea, ca de exemplu pe față se usucă greu

| AramyHana a răspuns:

In mod normal depinde. La momentul actual nu stiu ce varsta ai, dar majoritatea scapa de cosuri dupa o anumita varsta. Dar, ca sa te ajute, incearca sa eviti pe cat posibil sa iti atingi tenul si sa urmezi o rutina stricta de ingrijire si curatare. Nu neaparat cu ceva produse scumpe. Iti poti curata tunul zilnic si cu apa Micelara spre exemplu. Si, inca o idee, foloseste ceva care sa te ajute impotriva tenului gras, daca acesta e tipul tau de ten. In cazul in care obisnuiesti sa te machezi, urmeaza o rutina de curatare a tenului si evita sa folosesti produse de machiaj de orice tip, cateva ore. Poti intre timp si sa iei de la farmacie ceva recomandat de ei, dar sa renunti la machiaj o perioada mai lunga. ^^

| aidaa13 a răspuns:

Si eu am fost plină de asa ceva pe faţă pana in anul trecut, si crede-ma ca nu am facut nimic special ca sa scap de ele. Ce mi s-a parut mie ca am schimbat in rutina mea de zi cu zi e faptul ca imi dau cu apa rece pe fata, foarte foarte des. Nu am facut asta special pentru a scapa de ele, doar simteam ca îmi arde pielea feţei si imi dădeam des cu apa rece pe fata. Si de pe atunci au început sa mi se stinga si rărească coşurile. In ultimele luni imi mai dau pe fata după ce ma demachez, cu ulei de măsline. Pe tenul meu si-a facut treaba, poate si tenul tau il accepta, ca ştii ca diferă de la o persoană la alta ce efecte au tratamentele astea

| Nicolae5647 a răspuns:

Nu îți va trece eu am 17 ani și nu mai am așa multe, am fost plin față, spate, umeri, piept cam în 2 ani trec și nu mi-am dat cu niciun fel de cremă deoarece ele mai mult agravează