| oSalamadra a întrebat:

Ce credeti ca le determina pe copilele de 12 ani sa se machieze asa de devreme?

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

Eu cred că dorinţa de a se integra printre fetele mai mari ca ele şi nu numai. Dorinţa de a fi *cool*. Cool în capul lor însemnând să arate ca nişte paraşute (pentru că asta se promovează în mass-media) şi să atragă atenţia băieţilor mai mari pentru că ei ar fi mai *maturi* (de parcă ele ar fi prea mature, să fim serioşi). Ele caută să se maturizeze mai repede şi nu ştiu cum. Vor să fie *domnişoare* ceea ce este o prostie. Se copie una pe alta, de aceea ajung toate machiate de la vârsta asta. Oricum, 'ăi mai proşti sunt părinţii că le dau voie cu aşa ceva, că nu ştiu să se impună, să se facă ascultaţi.

Copila unei prietene de-a mamei, de exemplu, o laudă mă-sa toată ziua. Că e ascultătoare şi că nu e ca celelalte fete... şi eu o văd la şcoală neagră pe la ochi de zici că a fost bătută. Asta pentru că aşa sunt şi colegele ei, iar colegele ei fac ce văd la fetele mai mari. Ele preferă să pună toate rahaturile pe faţă pentru că nu au tupeul să se lase marginalizate fiindcă au o părere diferită.

17 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Eu cred ca aceste fete se machiaza doar pentru a arata,, mult mai bine" si pentru,, a impresiona" baietii. Ele vad tot felul de machiaje prin reviste si le experimenteaza. Dar ele nu stiu cat de bine este sa arati natural. Nu stiu si nu inteleg ca machiajul le maturizeaza. La varsta lor nici nu ar trebui sa puna mana pe cosmetice. Mai bine folosesc un balsam de buze si putin blush, decat sa isi strice tenul cu tot felul de produse. Oricum, cand vor creste, aceste fete isi vor da seama ca nu este bine sa te machiezi de la o varsta frageda. Acele fete sunt inca imature si nu inteleg unele lucruri. Cand se vor maturiza isi vor da seama de tot ce este bine si ce este rau. Sper ca te-am ajutat!

| Nolkyz a răspuns:

Ce le determina? Modele ce sunt promovate de societate. La varsta asta sunt foarte usor influentabile, iar cand vad la tv, prin reviste numai de-al de sanzi, simona sensual sau mai stiu care, cum vrei sa arate? E trist ce se intampla.

| Bubutita a răspuns:

Mda.super si eu ma machiam de la 12 ani.si nu, nu din cauza baietilor ci din cauza ca oricat ai de frumoasa tot nu poate sa iti placa de tine asa cum esti.In prima zi descoperi fondul de ten din trusa mamei si vezi ca esti mai frumoasa apoi rimelul si tot asa.pana cand o sa le folosesti pe toate la un loc.fiindca nu poti aparea in public odata frumoasa si odata urata.laughing

| Casandra a răspuns:

Prostia

| SVD a răspuns:

Hormonii laughing

| SVD a răspuns:

Hormonii...

| SwettyCat a răspuns:

Buna! Se machiaza din cauza ca ele sunt date la o parte din cauza fetelor.Asta cred.Cel mai bine ar fi sa ne machiem pe la 15-17 Pentru ca noi suntem "urate" la 12, 13 ani ca sa fim frumoase la 19-20 ani. Sper ca te-am ajutat!

| Aniela2777 a răspuns:

Si eu faceam la fel, dar eram mai mica, ma umpleam toata de farduri, aratam ca moartealaughing) mami nu ma lasa, si atunci nu intelegeam de ce,.dar acum cand le vad pe alea mici toate machiate, vaaaai, nici eu nu mi-as lasa copilul sa se machieze doar de la 14-15 ani in sus, sau depinde cat de mature vor fii...dar oricum, copiii mici sunt asa frumosi si fara make upbig grin

| denisuk12 a răspuns:

Baietii!

| вσмвση3ℓ a răspuns:

Au vazut si ele la fetele mai mari si de ce sa nu faca si ele la fel? sau sa fie si ele mai sexy, isi strica fata de la varsta asta si cand o ajunge la 40-50 ani arata ca...
winking

| khristineee a răspuns:

Probabil cred ca un machiaj le face mai frumoase. Deci intr-un cuvant: baietiilaughing

| TheAce a răspuns:

Din pacate advertising-ul si reclamele care au succes la mintile neslefuite. Abia apoi motive precum baietii sau nesiguranta sau asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca vor sa se maturizeze mai repede si sa atraga atentia baierilor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baietilor* pardon happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, eu de exemplu vreau sa devin make-up artist si trebuia sa experimentez obligat-fortat, altele poate vor sa se maturizeze, altele vor sa isi completeze stilul, altele isi ascund cosurile si cearcanele, altele altele si iar altele. Depinde foarte mult de la persoana la persoana. Eu de exemplu am un ten asa dragut ( dragul de el ), nu am nici un cos e tot ce iti doresti si mai mult! Nu, nu ma laud. Si daca dau de ceva mai mult praf ma aleg cu niste buboaie in piele ( care se vor a fi cosuri da parca sunt 3-4 la un loc ) de toata frumusetea.

| Bellona a răspuns:

Anturajul + ceea ce vad la tv happy

| Bogdanel07 a răspuns:

Parerea mea de baiat este ca vad la fetele mai mari si vor si ele se cred urate daca nu se macheaza happy :*