| mistakeofyourlife a întrebat:

Ce exercitii fizice imi recomandati pentru zona picioarelor?

Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Hey. In cazul meu, mersul pe jos, exercitiile tae-bo si alergarile au fost solutiile perfecte care m-au ajutat sa scap de gambele groase. Mai ales ca mersul pe jos este la indemana oricui si aduce beneficii intregului organism, nu numai picioarelor. Spor sa ai.

4 răspunsuri:
| Bessame a răspuns:

Genoflectiuni. S-au stai pe spate picioarele ridicatee faci bicicletatongue

| NoBoDy_9140 a răspuns:

Apucate de un sport:dansuri, karate...
eu fac qwan-ki-do(un fel de karate) e misto sper ca te-am ajutat :*

| lolam a răspuns:

Abdomene...ridicarea picioarelor in aer stand pe spate (merge). si am auzit ca daca iti sugi burta poti slabi si la picioare si pe la abdomen(nu e gluma)...mult norocbatting eyelashes

| Andrea53 a răspuns:

Buna.1. Exercitii pentru partea posterioara a coapsei

Pregatire: te asezi cu genunchii si palmele pe podea, avand grija sa mentii spatele drept (umerii trasi in spate si spre bazin, coloana cat mai dreapta fara a curba accentuat mijlocul) si privirea inainte.

Exercitiu: in reprize de cate 50 vei ridica fiecare picior cat mai sus posibil, avand grija sa ramai o secunda cu el ridicat si muschii incordati, iar la coborare sa te apropii la 5 cm de podea, insa fara sa o atingi.

2. Exercitii pentru partea interioara a coapsei

Pregatire: te asezi pe podea culcata intr-o parte, spre exemplu pe partea dreapta (vei schimba apoi pozitia pe partea stanga). Te ridici pe cotul drept si indoi ambele picioare la 90 de grade. Piciorul drept il intinzi apoi pe podea, iar in cel stang indoit te vei sprijini.

Exercitiu: piciorul intins de pe podea va fi ridicat cu partea sa interioara cat de sus posibil, ramanand o secunda cu el ridicat si muschii incordati, apoi la coborare nu vei atinge podeaua ci vei opri piciorul la aprodimativ 5 cm de aceasta, urmand o noua ridicare. Vei face o repriza de 50 de ridicari cu fiecare picior.

3. Exercitii pentru partea laterala a coapsei

Pregatire: vei lua aceeasi pozitie ca la punctul 2, insa picioarele sunt intinse pe podea, unul peste celalalt. Nu uita sa tii coloana dreapta si privirile inainte.

Exercitiu: cu piciorul asezat superior vei face ridicari cat mai inalte, mentinand in sus partea laterala a piciorului (vei avea tendinta sa intorci piciorul cu partea anterioara in sus, insa... te vei abtine si vei face exercitiul corect). Funda?