| CravataAlbastra a întrebat:

Ce parere aveti despre epilatorul cu IPL Philips Lumea? V-a dat rezultate? Mi-am cumparat recent si deocamdata nu sunt multumita pentru ca ma epilez inainte de a folosi ipl, iar parul creste repede si aparatul se foloseste o data la 2 sapt. Oare are ceva daca il folosesc mai des?
Iar in zona inghinala am facut o iritatie de la atata ceara, posibil sa fie foliculita. Credeti ca ipl-ul ajuta la acest lucru?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt multumita, pe zonele tratate rar mai cresc fire de par.
Nu trebuie sa folosesti IPL-ul mai des mai ales in prima faza, atunci cand trebuie sa te faci o data la 4-6 saptamani poti sa te faci mai des daca nu esti multumita. Citeste manualul de instructiuni.

Foloseste crema cu oxid de zinc in zona inghinala. Cremele nu le tine la caldura sau in zone in care este abur.
Pe asta o mai gasesti in Dm :
https://comenzi.bebetei.ro/......en-p118146

https://www.lidl.ro/......lui/p20081

| CravataAlbastra explică (pentru anonim_4396):

Mi-a recomandat medicul dermatolog o crema pentru acea iritatie. Dar ma intrebam daca ipl-ul ajuta la aceasta foliculita, dupa cum auzeam.
Am citit foarte bine instructiunile, insa daca ma fac la 2 sapt imi cresc fire de par si in acest timp pana la urmatoarea sedinta ipl trebuie sa ma epilez cu alta metoda.
Mai auzeam ca trebuie sa ma fac doar cu lama, sa nu scot firul din radacina cand ma fac cu ipl, desi in manual scrie ca ma pot face cu orice metoda... Daca ma iau cu epilatorul sau cu ceara in astea 2 sapt mai am rezultate cu ipl-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Iritatia o tratezi de curand de inca e prezenta? Am auzit si eu ca ar ajuta dar din experienta nu stiu ce sa iti zic, mie mi-a trecut cu crema pe baza de oxid de zinc.

Eu nu l-as folosi mai des pentru ca se produce o degradare la nivelul epidermei iar ei chiar spun ca nu o sa ai un rezultat mai rapid chiar daca tratezi mai des. Eu dupa prima sau a doua utilizare am observat ca incep sa am zone in care nu mai creste parul. Mi se pare mai logic sa te razi ca sa iti ramana radacina in folicul si sa poata fi "omorata".