| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa scap de cosuri?

29 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

Fundulita?

| Bratzz a răspuns:

Si eu am avut cosuri, dar am scapat de ele. Deci mi-am facut de 2 ori pe saptamana masca de argila (poti adauga si miere la pudra de argila, nu doar apa), am baut apa, iar seara ma dadeam cu aloe verra. Am renuntat la prajeli si alte alea cat timp am facut acest "tratament" si am baut multa apa. In 3 saptamani vei vedea rezultatele happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le dai cu crema happy. Eu folosesc Ivatherm Akne-Syt ( 40-50 lei ) si sunt foarte multumita de rezultate. happy
Esential ar fi sa folosesti si o lotiune tonica ca sa iti cureti tenul de impuritati si grasime. Mie imi plac cele de la Elmiplant ( 15 lei asa ). Toate astea le gasesti in farmacie sau la plafar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elmiplant iti recomand si eu.
1 http://www.enatural.ro/......40-ml.html
2 si cea mai buna masca http://www.enatural.ro/......500-g.html preferabil amesteca argila cu http://www.enatural.ro/......60-ml.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este rau daca soramea de 8 ani are cosuri?

| Hirako a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vad ce aberatii scriu astia mai sus...

Du-te/du-o la dermatolog.Cel mai bun produs existent pentru cosuri e Zineryt, dar la unele tenuri nu e indicat.Nimeni de aici nu te poate ajuta fara a-ti cunoaste tipul de ten, chiar daca ei se cred in stare oh go on

| Wehes a răspuns:

Zineryt.

| dianainsta01 a răspuns:

Pai cel mai important este sa te speli de despe fata cu un gel de curatare( costa intre 10-30 de ron) care sa-ti mentina fata curata si fara microbi.
Daca ai un cos mai umflat sau mai rosu( am patit-o de multe ori) i-a un cub de gheata invelit intr-o batista si tine-l pe cosi 2 min. Itigarantez ca se va dezumfla instantaneu... happyIar seara apica o crema de fata eu folosesc : Aloe Propolis Creme-80 ron, care este foarte eficienta si merita fiecare banut, si pentru un ten curat si hidratat o crema de la Avon, mai exant Care (exista si un gel de curatare la fel de bun. Aaaa, si nu imi atinge cosurile, astfel vei face doar sa-l infectazi mai tare, NU-L ATINGE! Crede-ma am experienta...A, si sa stii ca Zynerit ala, este o prostie care doar iti arde pielea( la propriu) si iti lasa urmede arsura care vor ramane mult timp dupa. Sper ca te-am ajtuat happy

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Mihaii24 a răspuns:

1. Nu le stoarcee!
2. Bea multa apa.
3. Cumpara-ti NIVEA 5in1 si te dai cu el in fiecare seara.
4. Mananca sanatos. (Multe fructe si legume)

| BrokenAngels a răspuns:

Date cu lamaie sau cu un cub de gheata pe fata!

| capsuna16 a răspuns:

Sunt multe remedii impotriva cosurilor, dar depinde de ten.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Foarte adevarat si vorbesc din experienta mea, daca spargi cosurile si punctele albe si negre iti raman semn pe fata. Eu le-am spart si acuma am ramas cu semne, as vrea sa pot dau timpul inapoi si sa nu le sparg.

Am avut probleme foarte grave cu cosurile si punctele negre. Am dat foarte multi bani pe doctori si tratamente/creme inutile.

Singurele creme care m-au ajutat au fost pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation. Am aflat, dar tarziu ca uleiul din arbore de ceai este foarte puternic in eliminarea cosurilor si punctelor negre.

Am gasit pe net cremele de la Thursday Plantation care sunt pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai si sunt de o calitate superioara fata de toate tratamentele pe care le-am incercat. Dupa o perioada de folosire a cremelor de la Thursday Plantation tenul meu a inceput sa se curate vizibil si acnee sa dispara.

| MaiteHoney a răspuns:

Nu mai recomandati Zynerit! Eu l-am folosit o perioada si m-a ajutat dar dupa vei incepe sa simti ca nu iti trece cu nimic daca nu-l folosesti. in final nu-si va mai face efectul si vei avea si mai mari probleme cu tenul.nici dermatologul nu este destul de indicat! face mai mult experimente pe tenul tau si crede-ma ca am destule cazuri in jurul meu! si nici nu este vorba despre alimentatie pentru ca eu am un stil de viata destul de sanatos si tot am cosuri(mananc fructe, legume, beau foarte multa apa, fac sport)! Nu mai asculta la tot ce iti scriu cei de pe TPU! Mai degraba incearca sa folosesti creme si masi cu argila pentru aceasta problema! In final vei gasi una care sa ti se potriveasca! Eu nu am ascultat nimic din ce mi s-a spus si mereu mi-am cumparat eu creme si am gasit de fiecare data ceva bun pentru mine

| gianinap101 a răspuns:

Eu am folosit aceste produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantatio si chiar sunt tare multumita de rezultate. Am folosit de 2 ori pe zi o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Iti recomand, pe mine m-au ajutat

| anutza2856 a răspuns:

Effaclar Duo...Am incercat toate solutiile, dar crema asta a dat rezultate imediat.Si aveam probleme destul de mari! O recomand!

| nicoletta92 a răspuns (pentru anutza2856):

O gasesc in farmacie? happy cam cat costa :*

| anutza2856 a răspuns (pentru nicoletta92):

Da.E in jur de 50 de ron.pe mine un tub ma tine cam doua luni.Si de cand il folosesc n am mai avut probleme.

| nicoletta92 a răspuns (pentru anutza2856):

Super. Multumesc frumos!

| cireasa a răspuns:

Buna..pai eu asa am sacapat de cosuri:cu o masca din o ligurita de apa si o lingura de bicarbonat de sodiu, de bucatarie, le-am amestecat intr-o cana si dupa te speli pe fata si te dai pe fata cu masca o intinzi...accentueaza mai mult pe cosuri si dupa astepti sa se intareasca...10-15 min..depinde.efectul nu se vede imediat.un alt leac ai fi creme de galbenele.e foarte buna, nu e scumPA 3 LEI.CAM ASA. sPER CA TE-AM AJUTAT EU am incercat si merge.

| RAULIKESN1 a răspuns:

Incearca cu zineryt...

| DizzuDizzy27 a răspuns:

In primul rand ar fi indicat sa consulti un medic dermatolog care iti va prescrie niste creme.In functie de cum arata cosurile tale poate ca isi va da seama ca ai acnee cronica sau acuta sau alt ceva deci cel mai indict e sa consulti un medic dermatolog.

| DyanaDya443 a răspuns:

Uite cateva sfaturi:
1.Te dai cu lotiune anti-acneee cam (10-20 lei la farmacie)
2.te dai cu fond de ten ca sa nu se vada(5-10 lei)
3.Manci mancare mai sanatoasa.
4.Le acoperi cu pudra deschisa.
5.Te speli zilnic cu apa curata si de multe ori.
5.Te dai cu crema "Optimals", sau cu crema Nivea, sau cu orice crema de fata, te ajuta.
6.Iti faci masti din castraveti, adica, dai un sau doi castraveti la razatoaresi apoi intinzi pe fata.
7. Daca e vara si ai breton, incearca sa il prinzi ca fruntea transipira si faci multe cosuri.
8.Te feresti de soare.
9.Te dai cu miere de cosuri.
10. Zeama de lamaie te ajutawinking
Sper ca te'am ajutat!
Fundita! puppy dog eyes

| daniel123wsr a răspuns:

Incearca sapunul alepp seara. Dupa ce te speli aplica crema Himallaya Crema de cosuri si acnee ai putea sa il cumperi de la orice farmacie naturista sper ca te-am ajutat.

| AnkBv a răspuns:

Am eu o solutie pentru tine, stiu cum e sa ai cosuri si cat de neplacut este sentimentul.Iti pot spune din experienta mea si cum am scapat eu de ele.Am incercat tot felul de creme si tratamente dar nimic nu a merssad...pana am descoperit produsele de la Amway,m-am intalnit cu o doamna care mi-a prezentat produsele, am beneficiat de o sedinta d cosmetica gratuita si deja se vedeau rezultatele, mi le-am cumparat(nu este vorba doar de crema pentru cosuri, exista un intreg set iar daca vrei sa vezi rezultate trebuie sa il folosesti corect), le-am folosit asa cum m-a invatat acea doamna si am ramas uimita.Sunt produse foarte foarte bune, nu sunt chiar ieftine dar crede-ma ca se merita si te tin cateva luni bune. Daca te intereseaza sa afli mai multe lasa un mesaj si te pot ajuta.

| CristiTeodor a răspuns:

Incearca cu ceai de hamei. La mine a avut efect happy

| Tha_Blonda_1986 a răspuns:

Cum fac sa scap de cosuri de pe spate :-( mulțumesc

| Tha_Blonda_1986 a răspuns:

Bună cum fac sa scap de cosuri de pe spate :-( mulțumesc sunt tare nemulțumită