| Bubbico a întrebat:

Ce preferati pentru uscarea cosurilor : tratamentele facute in casa sau cele cumparate?
In functie de raspuns sa imi spuneti si ce produse/masti naturale folositi.

6 răspunsuri:
| MaslinutaAmara a răspuns:

Eu folosesc produsele companiei Herbalife. Toner-ul, demachiantul, crema de zi si doua masti, una de curatare si una de hidratare. La inceput mi s-au parut scumpe, dar le-am achizitionat si acum nu regret deloc pentru ca am pielea mult mai curata si am inceput sa scap si de punctele negre.
Iar pe de alta parte imi place ca nu trebuie sa le cumpar in fiecare luna pentru ca imi ajung mai mult timp fiind eficiente si cu efect de lunga durata.
Daca vrei si tu, lasa-mi un mesaj. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| StephyMonster a răspuns:

Eu folosesc creme de la Bioderma, sunt foarte bune și mi le-a recomandat dermatologul.Pe lângă asta o cremă RETIN-A care este foarte bună și una albă cu sulf pentru cele roșii sau cu cap.Am un program de utilizare, dimineața mă spăl cu un lichid-săpun tot de la Bioderma, apoi mă dau cu Sensibilo de la Bioderma și peste 15 minute cu RETIN-A.Așa și seara cu excepția unor zile când trebuie să-mi fac un gomaj.Tratamentul mi l-a făcut dermatologul, dacă chiar ai probleme cu coșurile du-te și tu ca să-ți facă un tratament iar în aproximativ 2 săptămâni se vor duce dar tratamentul trebuie continuat.

| AlyiX a răspuns:

Eu sincer folosesc ceva ieftin si crede-ma cosurile imi trec pe zi ce trece... deci: Folosesc ca demachiant Doina (Scrie mare pe sticluta) Contine laptisor de matca. Asa apoi folosesc ori nidoflor, eucalipt (astea le folosesc cel mai des) si cam atat.
Atentie: Te dai doar seara pentru a scapa rapid de cosurile alea urate phbbbbt
Am si eu o problema nasoala cu ele!

| Cripxy a răspuns:

Eu iti sugerez sa iei,, Zineryt"...Este foarte bun pentru cosuri si dupa cateva lini o sa vezi ca o sa ai un ten curat...Totusi,poate ar fi bine si sa intrebi un dermatolog ce ar fi mai bine sa iei pentru uscarea cosurilor.Iar in legatura masti naturale si produse naturale te poti uita aici:http://www.ziare.com/articole/masti+naturale+fata,funda?

| Sixandreea a răspuns:

Cel bine mergi la dermatolog si-ti recomanda el ce sa folosesti... dupa parerea mea sunt bune mastile cu argila