| bombonica22 a întrebat:

Ce se intampla daca fumezi la 13 ani.( fata) tigari subtiri mentolate? vreo 5 6 pe saptamana? cauzeaza cum fac sa nu ma simta parinti?

Răspuns Câştigător
| gumaa a răspuns:

Mananca multe sticsuri/chipsuri/cubedi sau chesti de genul asta ...eu asa fac si se duce mirosul plus ca eu fumez kent (care e mult mai puternic) :d

16 răspunsuri:
| JustInCase_1628 a răspuns:

Cele 5-6 tigari pe saptamana vor deveni 5-6 tigari pe zi, 1 pachet pe zi etc. lasa tigarile, fac rau.

| AlexandraHNY a răspuns:

Ahamthinking fumez de la 10 11 ani cam asa. n-am nici pe dracu n-am patit nimic am 23 de ani sunt sanatoasa si n-am nici o problema iar toate tampeniile astea cu o sa morii! sunt prosti.da e riscu mai mare de deces da daca intr-adevar sar muri nu ar mai fuma nimeni.
plus ca fumeaza oameni cu adevarat importanti nu asa ori si cine
si eu fumez tot mentolate si acum
la inceput fumam 5 6 pe saptamana dupa un pachet pe zi dupa 2 dupa cate una pe zi..depindea de situatie. aucm fumez max 6 pe zi si nu am nimic.
in america multi doctori fumeaza pentru ca ei au descoperit ca pana la 30 de ani fumatu nu dauneaza laughing da la noi mai e pana se va afla

| antrax250 a răspuns (pentru AlexandraHNY):

Ale 23 de anni si se vede ca nu sti nimic.

Tu zici ca nu patesti nimic sau nu mori etc prosti de astea oh go on? de unde sti tu? la ca-ti oameni le iau plamanu jos din cauza tigarilor mor pentru cancer etc etc.
Dar acei care fac tigarile nu scriu de *PROSTI* Tigarile dauneaza grav sanatiwinking stai chill, e si normal ca nu te affecteaza dupa 2-3 ani e logica treaba nu? o sa te affecteze mai incolo stai relax daca tu cauti pe google cifra de oameni care mor din cauza tigarilor/drogurilor/etc o sa afliwinking poti fuma pana la 100 de ani si sa nai nimic depinde de organism dar poti fuma 5 ani si sa te afli cu un plaman afarawinking dar nai de unde sa stii tu astea daca ai-tai fumeaza si nu-ti explica lucrurile astea e logica treaba nu?

| Iony_5207 a răspuns:

Stiu fete care fumeaza de la 12-13 ani si nu le merge deloc bine: nu s-au mai dezvoltat cum trebuie (au ramas pitice, slabe si fara nici un pic de forma) si au devenit oarecum dependente de tigari, cum zice si Justin Case. Oricum...decizia este in mainile tale, dar te sfatuiesc sa te lasi de acest "obicei"!

| Iony_5207 a răspuns:

Un click, va rog: http://SPAM/punctaj.php?user=IonelaIONY&id_user=31060! Multumesc! :*

| Elena_7356 a răspuns:

Pfoa love struck
ma pricep la astea perfect!
sa incepem am 14 ani,, bine fara 7 zilebatting eyelashes
fumez de la 12 jumate!love struck
si nici acu nu stie ca fumezlaughing
eu fumez zilnic un pachet de kent sau unu la doua zile
cumparati guma five tropical
ca sa nu mai mirosi!
i`ati parfum sau crema ceva in geanta!
si eventual un spray sa iti dai pe par.
am observat ca parul si hainele imi miros foarte rau a fum
mai ales cand ies din baruri!
fundita?!:-x

| заяизмск a răspuns:

Eu fumam de la 7 ani.Ai mei stiau, ba din contra, se amuzau cand ma vedeau.Acum 2 ani (16 ani) m-am imbolnavit de cefalee.In perioada asata simteam ca mor.In plus respiram pe gura pentru ca nu ma sufocam daca incercam sa respir pe nas.Am facut riduri prin jurul ochilor,durerile de cap ma secau de durere, stateam numai in casa.Te sfatuiesc sa te lasi. Dupa ce am patit asta nimeni din jurul meu nu mai fumeaza.S-au speriat ingrozitor, mai ales eu.Nu spun ca o sa patesti acum la fel insa odata si odata tot o sa o patesti.Iar daca nu ma lasam atunci de fumat as fi ajuns in cativa ani la cancer pulmonar.Am intierit de atunci. Fumatul mi-a "imbatranit" tenul.Si acum am usoare simtome de cefalee. Uneori aveam impresia ca da in astm. Sfatul meu este sa renunti la fumatul care iti distruge absolut tot in tine.Stii cum arata un plaman de fumator? Mie imi este sila sa iti spun.Pa

| Pintilie_Sebastian_Romeo_1974 a răspuns:

Phoaaa.
Imi vine sa imi dau in cap. Un like desavarsit celor antifumat, un dislike TOTAL celor cu tigara in mana si cu moartea in buzunar.
Sa stiti ca tigarile poate nu va dauneaza organele, nu va omoara, dar va slabesc. Usor, lent, va usuca. Ascultati aici. Memorezi mai incet. Dormi mai rau. Te concentrezi mai slabi. Te stresezi. Nu E BINE! Incetati cu chestiile astea "vaai, ca nu mori, vani nu patesc nimic". Acum ziceti ca uite la piticul asta, palavrageste aici, dar habar nu are cat face 2+3. Voi habar nu aveti. Si nu spun asta doar ca am auzit la mama si la bunicutu.
Voi stiti ce frumoasa este acest dar, viata? Nu il irositi. O tigara fumata inseamna cu 5 minute mai putin de trait, intemeiat, verificat si dovedit. Opriti-va. Acum e momentul. E decizia voastra.

| andreiw132 a răspuns:

Eu fumez rar rau tigari, prefer narghileaua. am 14 ani. vreau sa spun ca e mai bine sa iti cumperi narghilea (in primul rand "economisesti' bani si in al 2lea rand e mai sanatos). daca vrei sa nu mai mirosi ia-ti un parfum mai puternic ceva pentru haine, si guma foarte mentolata, sau ceva mentolat (orbit frost sau cum se numea?) si tine-ti parul in coada cand fumezi (nu mai miroase parul).

| Asdhfg1 a răspuns:

1.Sa fumezi in aer liber, sa nu fumezi intr-un loc inchis(o camera)pentru ca asa intra tutunul in haine si se simte mirosul de tigara.
2. Daca fumezi nu te mai inalti si nu mai poti memora bine si uiti foarte repede
3.Ia-ti o guma sau mananca ceva inainte de a merge acasa (fructe, sticksuri, orice)pentru ca asa eviti riscul de a te prinde parintii...
Si eu fumam, da m-am lasat de ele!
Funda?

| ALEX77WINNER a răspuns:

Am ras cu lacrimi. Ba voi nu aveti nici 10 ani si fumati, mare ti-e gradina Doamne!
Voi habar nu aveti ce fac tigarile si cei care fumeaza in exces zic ca ce scrie pe pachet sunt doar minciuni, imi pare rau pentru viata lor. Daca ei cred ca tigarile nu dauneaza eu imi tai gatul.A fost dovedit stiitificat ca dauneaza. Uita-te la acest video sa vezi ce se intampla cu plamanii tai daca fumezi.FORTA ANTIFUMAT!

http://www.clicksanatate.ro/......_5892.html

| Emilysmith78 a răspuns (pentru ALEX77WINNER):

Dacă să ne gândim mai logic, e alegerea ei, ai grijă tu de tine nu de alții
Sîntem toți egali și plus la asta liberi
Și nimeni nu are dreptul să interzică unei persoane să facă un lucru)

| antrax250 a răspuns:

Deci la 13 ani nu stiu cum poti sa fumezi de-ce?
1-Esti prea mica si iti strici viata de mica, Poate nu te dezvolti poate ramai mica etc etc.
2-Daca stai sa te gandesti ca in Romania un pachet de tigari ajungi la 35 de lei sau 30 pe zi x3-x4 pachete pe zi calculeaza tu ca-ti bani strici pe saptamana intro luna ajungi la 20-30 de milioanewinking Cu acei bani poti face altceva in loc sa-i dai pe tigari oh go on

| antrax250 a răspuns:

Fumezi la 13 ani ai gresit stradawinking poti ramane mica sa nu te dezvolti, + 35 de lei pe zi intro luna fa calculu cat se aduna oh go on

enjoy

| biankaamadalina a răspuns:

Si eu fumez si nu am patit nimic

| Marcosan_Roby_1995 a răspuns:

Cand fumez n-am nimica.Da di ce ma doare inima sau ma inpunge... conteaza si organismul nu?