| Inthesky a întrebat:

Ce tratament natural imi recomandati pentru firele de par ars?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| jolie a răspuns:

Singura solutie pentru parul despicat e foarfeca eu am incercat de toate nimic nu a dat rezultat si cu cat il lasi mai mult netuns cu atat se desface mai mult si se rupe il tunzi cat e ars si dupa poti face masti cu ulei de ricin si cu celelate ingrediente sa-l mentii...

| wolder a răspuns:

Cauza varfurilor despicate este reprezentata de disparitia cuticulei protectoare in acea zona.
Desi varfurile despicate pot aparea la orice tip de par, acestea sunt specifice parului casant sau uscat.
Alte cauze comune pot fi perierea parului atunci cand acesta este inca ud sau chiar perierea zilnica, placa de par sau ondulatorul care il arde la temperaturi ridicate deoarece pot rupe firul de par, vopsirea repetata a parului, permanentul, utilizarea excesiva a produselor de styling (fixativ, ceara, spuma, gel pentru par).
De asemenea, este bine de evitat sa-ti speli parul cu un sampon de calitate inferioara.

Odata ce ai capatat varfuri despicate, nu vei reusi sa scapi vreodata de ele! Asa cum ai observat acest mit este pe cat se poate de neadevarat, poti sa scapi de ele daca le TUNZI.
Dar varfurile despicate pot fi reparate complet, nefiind necesara indepartarea acestora! De fapt, un fir de par, odata despicat, ramane despicat. Se poate sa gasesti un produs care sa uneasca firele despicate, insa acest lucru se va intampla doar temporar, si in nici un caz nu va fi vorba de o vindecare permanenta a firului de par.

Masca pentru par despicat : Foloseste ulei de ricin si radacina de brusture, miere, "propolis" si neaparat argila aba. Amesteca componentele si lasa-le citeva minute. In vasul respectiv adauga putina apa minerala. pentru a solubiliza argila, aplica pe par fara a atine radacinile. Varfurile despicate stropeste-le inainte de spalare cu putina lanolina. Masca pentru par despicat necesita un timp mai lung de actiune in jur de o ora si jumate. Clateste cu apa minerala, sau cu 1 lingura de otet diluat cu apa.

Masca pentru par cret deteriorat : Parul cret este foarte greu de intretinut, deoarece este nevoie ca buclele sa fie bine definite, pentru aceasta foloseste solutie de "propolis" si ulei de jojoba, tinctura de radacina de brusture si ulei din copacul de ceai, amesteca-le intr-un vas impreuna cu gabenus de ou. Aplica masca pentru par cret pe intreaga lungime a buclelor, acopera parul intr-un prosop, si lasa 45 min., dupa care spala bine parul si clateste cu apa cu otet pentru a-i reda luminozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sampon si balsam ELSEVE total repair1
face minunihappy
:*

| Aryana16 a răspuns:

Nu exista nici-un tratament ..firele arse nu mai pot fi salate trebuie sa iti tai varfurile iar apoi sa folosesti zilnic sau dupa baie un ulei de par(se gaseste in hipermarketuri sau la avon, oriflame..etc) ca sa nu se mai arda asa de repede.:*