| EuCiocolataVanilata a întrebat:

Ce tratament pentru parul deteriorat si despicat stiiti mai bun? Dar sa functioneze.il am foarte despicat.ma perii destul de brutal si ma fac is cu placa

Răspuns Câştigător
| Valentinasofi a răspuns:

Asta am gasit: 1. Amesteca un ou cu o lingura de ulei de ricin. Aplica acest amestec la radacini, masand usor. Inveleste-ti capul intr-un prosop pentru a pastra caldura si ramai asa timp de 30 de minute. Spala-ti parul cu sampon, apoi usuca-l si aranjeaza-l ca de obicei. Oul este cel mai eficient balsam natural, iar uleiul de ricin grabeste cresterea parului.
2. Amesteca jumatate de pahar de ulei de masline cu sase picaturi de ulei essential de rozmarin. Maseaza bine scalpul dar ai grija sa ungi si varfurile. Inveleste-ti capul intr-un prosop si ramai asa jumatate de ora. Spalat-ti parul si aranjeaza-l ca de obicei.
3. Asa cum am spus, oul singur poate fi folosit ca un adevarat balsam de par. Separa albusul de galbenus si bate albusul cu un tel pana se transforma intr-o spuma groasa apoi adauga si galbenusul. Maseaza-ti aceasta spuma in parul curat, dupa spalare, si ramai asa cateva minute. Dupa ce clatesti parul tine-l putin sub un jet de apa rece. Pentru si mai multa stralucire clateste-l cu un litru de apa calaie in care ai dizolvat doua linguri de otet. Nu-ti face griji, mirosul de otet nu va ramane in par.
4. Paseaza jumatate de banana si amestec-o cu o lingura de ulei de masline si o lingurita de iaurt. Daca parul tau este vopsit, poti adauga si cateva picaturi de vitamina E uleioasa. Aplica acest amestec pe par si lasa-l asa un sfert de ora.
5. Intr-o cana de apa calda pune o lingurita de miere si una de orez. Amesteca bine si inmoie pieptanul in lotiunea obtinuta. Trece-l de mai multe ori prin parul proaspat spalt, ud apoi lasa parul sa se usuce la aer. Sper sa te ajute, cat despre frunzele de nuc stiam ca se pun in apa pe care o fierbi si dupa te speli cu ea.`

11 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Pai uite ce sfaturi iti dau.iti spun din propria experienta pentru ca stiu ca placa cauzeaza mult rau parului.Si iti pot da mai multe solutii pentru ca parul tau sa nu se mai usuce si sa fie aspru la atingere dar si pentru varfurile despicate.
Specific ca si eu mi`l intid cu placa de aproximativ 1 an si nu mi-a cazut parul sau m`am facut cheala asa cum spune cam toata lumea pentru ca am avut grija ca parul meu sa n`o patzeasca astfel desii nu pot spune ca este perfect. dar nici nu se vede ca m`il indrept cu placa adica nu pare a fii deteriorat sau mai stiu eu ce.
Mai intai si mai intai sa iti cumperi un sampon pentru par deteriorat.deoarece placa ti`l deterioreaza si sa nu cumperi sampoane pentru par gras sau normal deoarece acestea iti usuca foarte mult parul.
Balsamul. probabil ca ai observat si tu ca parul tau e aspru la atingere si ti-ai dorii ca el chiar daca e intins sa fie si moale cu toate ca este facut cu placa? ei bine balsamul hidrateaza foarte mult parul si ii confera stralucire si il face moale.
Trebuie sa stii ca inainte sa te faci cu placa trebuie sa folosesti un ser protector.pe piata sunt foarte multe varietati si ai de unde alege. majoritatea dau roade.Iti spun eu ce am si anume serul termoprotector de la GEROVITAL PLANT nu costa mult in jur de 15 ron mai mult nu costa acest produs. dar mai sunt si altele foarte buna cum ar fi de la Kallos etc.
Gerovital Plant are multe produse pentru parul deteriorat poti gasi si sticlute cu un ser cu acelais nume bun pentru varfurile despicate si par nehidradat. pretul nu trece de 10-15 ron.
De asemenea mastile pentru par. iti poti face tu masti acasa naturale foarte eficiente poti gasi pe google dar poti si cumpara.
Si un produs care tot iti face parul placut la atingere este ceara pentru par dar acesta n e intrebuintat sa folosesti mult deoarece o sa iti dea impresia ca parul e nespalat.
Sper ca ti-am putut fii de folos.
Multa sanatate iti doresc.

| HabarNuStiu a răspuns:

Masca de par Absolut Repair de la L'oreal e cea mai buna.

| MeGustaaaaa a răspuns:

Sparge niste oua intr-un vas, amesteca si unge-ti parul ca si cum te-ai da cu sampon. Spala-te bine caci daca iti ramane ou prin par, ai grija sa nu te atace vreun animal!laughing

| Phantasmagoria a răspuns:

Daca ar fi intrebarea mea i-as da funda lui Valyka...tot ce trebuie stiut a zis ea.

| cata_4290 a răspuns:

E si normal,uite ce-ti zic eu lasa placa in sertar,si puneti la varfuri miere si galbenus de ou,poti sa pui si un pic de ulei de care vrei,mai bun ar fi cel de ricin, migadale sau rozmarin, insa si cel de masline sau floarea soarelui sunt bune.si cand il piepteni nu mai trage,eu am parul pana la mijloc si ma pieptan foarte rar deoarece este ondulat si pieptanat imi sta foarte infoiat,nu folosesc balsam si nici masti din cosmetica,doar masca din miere,ou si uleiurile astea si sampon nimic altceva si nu am nici varfuri despicate si este si moale parul,el il indrept cu prosopul si pieptene cu dinti desi, si nu il usuc nici cu feonul, il las sa se usuce singur. sper sa-ti fie de folos.

| iulianh a răspuns:

Parul despicat nu se mai lipeste inapoi. Trebuie sa il tunzi, iar apoi daca vrei sa iti creasca mai repede, aplica-ti ulei de ricin de la radacina parului spre varf o data pe saptamana si lasa-l sa actioneze 3-4 ore.

| Ana22229 a răspuns:

Doua oua ulei de masline adaugat cu un sampon deal tau le amesteci in ceva si pui putina apa dupa care il rastori intr-un lighean mare pui capul si freci bine dupa aia torni apa in lighean te mai speli apoi te clatesti bine fundita plizz. sper ca tem ajutat eu asa fac si merge.

| Ceriik a răspuns:

Singurul care a mers la mine, si mentionez ca aveam parul f lung, rar si despicat a fost balsamul de la Dove repair terapy folosit impreuna cu Samponul de la Gliss pentru parul despicat (cel galben).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost de curand la hairstylist cu aceeasi problema. Folosesc FOARTE mult placa de par, si din aceasta cauza parul meu nu este hidratat. Mi-a recomandat sa folosesc o masca de par care costa in jur de 10-20 de lei. Dupa ce te speli pe par cu sampon, te clatesti bine cu apa, apoi aplici masca pe par, si astepti vreo 5-10 minute (sa se hidrateze bine parul), apoi te clatesti si gata. Vei observa imediat ce ti se usca parul ca e mult mai moale si plin de viata. Daca vezi ca se ingrasa parul (are un aspect murdar), aplica masca doar pe varfuri. Nu o folosi decat odata pe saptamana. Bafta!

| unghiimov a răspuns:

Daca crezi ca raspunsul e oarecum "brutal" scuze...insa dupa cum spui:il perii destul de brutal si il intinzi cu placa pot sa inteleg ca doar nu stii cum sa iti intretii si sa ai grija de parul tau!
Cred ca ai parul uscat nu?
Parul uscat si deteriorat este lipsit de luciu din cauza dereglarii glandei sebacee care alimenteaza firul de par cu mai putina grasime decat de obicei.Iti recomand spalatul la 7-14 zile cu un sampon preparat numai din galbenus de ou(pentru ca el are grasimile necesare parului) si/sau musetel.
Iti recomand ca in timp ce iti speli parul sa efectuezi cateva minute un mic masaj aupra pielii capului deoarece masajul stimuleaza si regleaza secretia de grasime a acelei glande sebacee. Executa miscari circulare asupra intregii pieli.
Trebuie sa iti perii parul bland NU BRUTAL, deoarece va incepe sa iti cada si parul.Bland cu capul aplecat ca intinderea grasimii sa se efectueze la nivelul intregii podoabe capilare.
Ai grija nu mai folosi placa, nu mai peria tare parul si ai atebtie si la STRES deoarece si el poate constitui un factor care poate dauna sanatatii parului.
Iti doresc numai bine!kiss

| Liv00 a răspuns:

Eu folosesc uleiul de masline si e foarte bun! dar dupa ce il folosesti spalate cu un sampon pentru hidratare sau volum! Sper sa-ti fie de folos!