| anonim_4396 a întrebat:

Ce tunsori se poarta? bruneta cu ce suvite se poarta?

Răspuns Câştigător
16 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Anul acesta se poarta satenul, brunetul si blondul, tunsori naturale, in franjuri, breton, onduleuri, cat mai lung. Daca esti bruneta si vrei sa iti faci suvite iti recomand sa fie un blond mai inchis.

| Delia 75 a răspuns:

Breton fabulos
Un breton des poate da fetei un contur clar si o face mult mai sofisticata decat cel subtire pe care il purtai in tinerete. Acest look se potriveste unui par drept, cu o textura de la normala la groasa. Bretonul este cel mai greu de intretinut pentru ca trebuie tuns la trei-patru saptamani. In ceea ce priveste forma fetei, se potriveste perfect celor ovale sau in forma de inima.

Pentru un finisaj perfect, aplica un ser de stralucire pentru a obtine un look neted, apoi indreapta-l cu placa!

In straturi
Straturile care incadreaza fata sunt mai delicate si mai complexe decat acum cateva sezoane. Este tunsoarea potrivita pentru cele cu parul greu si care vor sa adauge textura fara a-l ingreuna si mai mult. Ai grija sa nu-l texturezi prea mult! In ceea ce priveste culoarea, pastreaz-o simpla – ton pe ton – pentru a nu crea prea mult contrast prin textura si culoare!

Pentru a obtine un look ciufulit, aparent nepieptenat, foloseste un ser structurant de la radacina la varfuri!

Femeia naturala
Aceasta tunsoare merge pe orice tip de par neprelucrat si este foarte usor de intretinut. Se potriveste perfect cu o forma de fata inima si trebuie refacuta odata la sase saptamani. De asemenea, este ideala pentru cele care nu au mult timp la dispozitie – te trezesti, te speli si pleci!

Pentru a evidentia noua coafura, foloseste un ser de stralucire!

Bobul ciuperca
Acest tip de tunsoare se potriveste cel mai bine pe parul cu o greutate medie sau usoara si care are tendinta sa se aranjeze singur. Roaga-ti stilistul sa-ti faca un bob cu suvite usoare, nimic in zigzag. Este o tunsoare foarte anii ’20, foarte Chanel! Fiind un stil androgin, se potriveste fetelor inalte si slabe si cu accesorii foarte feminine.

Stilistii iti recomanda sa-ti usuci parul drept si foloseste ceara pentru a domoli orice fire rebele!

Bobul asimetric
Parul scurt este la mare cautare in ultimii ani. La un astfel de stil trebuie sa ai grija sa nu tunzi prea mult si sa respectii modul in care-ti cade parul! Lungimea maxima este pana la nivelul buzelor si sa nu fie prea stratificat si subtiat!

Foloseste o crema de par usoara pentru un look foarte texturat, dar fara a-l ingrasa!

Onduleuri salbatice
Pentru a obtine acest stil ar trebui sa iti adaugi suvite in par cu piese abstracte care sa evidentieze cursul natural, dar sa si imblanzeasca parul! In mod evident, se potriveste celor cu parul foarte ondulat si merge la orice forma de fata!

Pentru un astfel de par, este foarte important sa alegi produsul corespunzator pentru a nu-l face sa piarda masa! Iti trebuie un produs care sa-ti dea volumul dorit, dar sa potoleasca si firele rebele! Alegerea perfecta este o crema pentru definirea onduleurilor!

Bobul obtuz
Aceasta tunsoare este perfecta pentru parul cu o textura fina sau medie si care este drept. De asemenea, trebuie sa-ti tunzi periodic bretonul pentru a-l intretine. Consulta-ti stilistul pentru o linie perfect dreapta, fara straturi si fara onduleuri!

Pentru a obtine acest look indreapta-ti parul cu placa si foloseste un spray pentru stralucire!

Parul scurt pixie
Nimeni nu abordeaza mai bine acest look precum manechinul Agyness Deyn, dar asta nu inseamna ca voi nu-l puteti incerca! Merge pe orice tip de textura, cu exceptia celei ondulate, si trebuie refacut la fiecare sase saptamani. Nu trebuie sa-ti fie frica sa-ti arati fata si gatul, amandoua vor fi expuse asa ca trebuie sa te gandesti bine inainte de a aborda stilul!

Foloseste o crema modelatoare pentru a da suvitelor scurte din fata mai multa structura!

Bobul stratificat
Aceasta tunsoare este potrivita pentru un par cu o textura fina sau medie. Necesita ceva mai multa stilizare decat alte stiluri pentru ca are mai multe straturi. Este recomandata pentru o fata rotunda sau ovala. Cere-i stilistului sa-ti faca o tunsoare cu straturi subtile chiar in zona urechilor si a barbiei!

Pentru a evidentia si contura cat mai bine straturile, foloseste o crema stilizanta!

Lungime egala
Stilistii recomanda o astfel de tunsoare pe parul extrem de drept, cu o structura de la fina la normala. Este potrivita pentru oricine. Varfurile obtuze vor necesita refacere frecventa pentru a pastra aceasta forma foarte unghiulara!

Foloseste un lapte structurant pentru a da parului stralucire si pentru a tine sub control firele rebele!

Parul negru a avut mereu puterea de a face capetele sa se intoarca dupa el si la fel se va intampla si in 2009. Daca din intamplare aveti suvite, scapati de ele imediat, in 2009 este la moda look-ul natural. Alege o vopsea luminoasa si calda si adauga-i profunzime colorand o nuanta mai inchisa radacina si sectiunile de par de sub stratul superior.

| emilica95 a răspuns:

Eu sunt bruneta si am suvite roscate. le ador :X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum se poarta parul mai natural, se folosesc culori naturale si curate. Dar pana la urma daca tu te simti bine cu o anumita coafura sau vopsea nu mai conteaza tendintele zic eu :)

"Brunet - Parul negru a avut mereu puterea de a face capetele sa se intoarca dupa el si la fel se va intampla si in 2009. Daca din intamplare aveti suvite, scapati de ele imediat, in 2009 este la moda look-ul natural. Alege o vopsea luminoasa si calda si adauga-i profunzime colorand o nuanta mai inchisa radacina si sectiunile de par de sub stratul superior."
http://extrememakeup.blogspot.com/2008/11/cum-ne-vopsim-parul-in-2009.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt un blond mai inchis putin... ce mi-ati recomanda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Findca si eu sunt bruneta si am suvite super blonde si imi sta foarte bine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ca si meu vreau o schimbare si nu gasesc ce sa-mi fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu suvite saten-blonde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca se poarta ce tunsoare iti vine tie in minte... daca ai idei de ale tale incearkle...tongue
fii deosebita nu ca celelaltetongue

si eu mi-am facut o tunsoare care mia venit mie in minte si imi sta bine si imi place...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negru cu rosu este super

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce suvite s`ar potrivi parului brunet?
Ma tenteaza sa`mi fac suvite roshcate spre roz :X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mariana roscate blonde

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot fii si blonde si rosii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Albe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt bruneta si ma tenteaza sa imi fac suvite albastre -verzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parul scurt tuns...si da se poate suvite.