| dedfgv a întrebat:

Cum as putea sa scap de semnele lasate de cosuri?

7 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

La pete trebuie sa ai multa rabdare, eu am prb asta si nu reusesc sa scap de ele. Vezi ca pentru pete sunt Retin A - foarte agresiv, Isotrexin gel - asta il folosesc eu, nu e agresiv dar il folosesc de doat cateva saptamana o data la 2 seri si trebuie sa il folosesc minim 5 6 luni si oricum vara e periculos sa te dai cu el si inca ma mai gandesc dc o sa il folosesc si la vara. Mai e Cicapeel de la SVR Laboratories, Glyco A de la Isyspharma. SI mai e o crema tot de la svr laboratorie Depigmentare intensa cu acid glicolic 20% si acid citric 10% dar e scumpa rau 1 mil si e posibil sa fie foarte agresiva, nu stiu cat de buna e, stiu doar ca exista. Vezi ca astea sunt agresive si trebuie sa te dai doar seara + crema cu factor de protectie dimineata 30 40 50 gen Uriage fluid, Photoderm, Avene fluid. Dc nu folosesti TE ARZI sau vei avea PETE PIGMENTATE pe fata.
De aia iti spun du-te la dermatolog .
Pentru pete pot face niste peeling-uri cu acizi de fructe la clinicile de stat ca acolo au preturi mai acceptable 100 si ceva de RON sedinta + consultatia 40 50 RON fiecare.
Tratamentele cu laser sunt destul de scumpe.

| alejinxique a răspuns:

La dermatolog iti face peeling chimic.

| Ladybuug a răspuns:

Cu corector [ verde ] :d. te dai pe cos, si o sa ti se cojeasca si iti cade particica de piele si nu mai ai semne! Cel putin la mine asa a fost.

| Andra_2544 a răspuns:

Incearca cu extract de aloe vera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ermabraziunea si microdermabraziunea

Dermabraziunea este o procedura de indepartare a stratului superficial de piele cu ajutorul unei perii rotative sau a unei freze prevazute cu diamant. Astfel, prin indepartarea stratului superficial de piele, urmele lasate de acnee devin mai putin pronuntate si vizibile.

Pe de alta parte, cu prin microdermabraziune, stratul de piele este indepartat cu un dispozitiv prevazut cu un fascicul sub presiune cu micro-cristale de coridon. Foarte multi dintre medicii dermatologi si esteticieni, recomanda folosirea microdermabraziunii din cel putin doua motive. In primul rand, dermabraziunea prezinta riscul transmiterii bolilor de sange. In al doilea rand microdermabraziunea este mai putin radicala, spre deosebire de dermabraziunea, care constitue o interventie chirurgicala.

Peelingurile chimice

Peelingurile chimice, sau peelingurile acide, sunt o procedura prin care la nivelul pielii se aplica un anumit tip de acid. Acest acid poate fi de tip glicolic, salicilic sau lactic, in functie de tipul dermei si al profunzimii cicatricilor. Acesti acizi distrug statul de piele asupra carora se actioneaza, permitand formarea unuia nou. Oricat de inspaimantatoare ar suna aceasta metoda, ea prezinta un grad de siguranta sporit si nu implica durere. In plus, aceasta procedura poate fi executata atat de medicul dermatolog cat si de cosmeticiana. Un alt avantaj al peelingului chimic este faptul ca poate si aplicat si in timpul acneei active.

Tratamentul cu laser

Aceasta procedura este cel mai adesea folosita in cazul cheloidelor. Cheloidele sunt formatiuni fibroase ce apar la nivelul pielii, in locul in care a fost o cicatrice. Prin urmare, se poate spune ca la aceasta procedura se recurge in cazuri extreme, atunci cand cicatricile devin mai mari si se agraveaza. Prin tratamentul cu laser, stratul superficial al pielii este ars, inlaturadu-se portiunea afectata, sau modificand-o pe cea initiala pentru a oferi un aspect atenuat. La fel ca in cazul peelingului, pielea incepe sa se refaca treptat. In general, tratamentele cu laser imprumuta denumirea aparatului care este folosit. Cel mai popular printre acestea este SmoothBeam.

"Metoda injectabila"

Aceasta metoda este recomandata celor a caror cicatrici au forma unor ciupituri. Injectiile pot fi cu subtante similare celor folosite pentru tratarea ridurilor, cum este colagenul, sau poate fi folosit tesut adipos extras din corpul pacientului. Astfel prin injectare, micile "cratere" de pe fata pacientului sunt umplute, conferind astfel, un aspect neted.

Indiferent de alegerea pe care o veti face, trebuie sa stiti ca nici una dintre metode nu garanteaza perfectiune. Cu toate acestea, este bine sa actionati pentru corectarea cicatricilor lasate de acnee, intrucat ele pot afecta in mod negativ atat psihicul dumneavoastra, cat si respectul de sine, si modul de relationare cu mediul inconjurator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu problema aSTA. who_i.am17 si te scap de couri si semne intr-o saptamana... fara bani...ca doar suntem oameni.dar iti spun ce am facut eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie sa folosesti ceva anume, vor trece de la sine in cateva luni(maximum 5). Totusi, daca-ti doresti sa grabesti putin trecerea lor, poti face masaj local cu crema de galbenele.