| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot schimba culoarea parului in mod natural? eu sunt satena inchis spre brunet si as vrea ca parul sa capete o nuanta de cataniu/roscat.am auzit ca sunt bune cafeaua, frunzele de nuca, zeama de lamaie, frunzele de ceapa. poate cineva sa-mi garanteze rezultate in urma folosirii acestor metode?

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Frunzele de nuc inchide pigmentul parului, iar zeama de lamaie deschide pigmentul, celelalte nu stiu.

| saymoon a răspuns:

Capata nuanta roscata in perioada verii, de la soare dar mai stiu si o alta reteta din cartile citite de mine, scrie cam asa:
AVETI NEVOIE DE:
putina pulbere de henna rosie
1 galbenus
1 lingura ulei de plante
putina apa fierbinte
o pensula lata
CUM SE PROCEDEAZA:
Se amesteca pulberea cu galbenusul si uleiul si se adauga apa fierbinte pana ce amestecul capata consistenta unei paste.Se acopera vasul si se lasa la macerat peste noapte. A 2 a zi, se spala parul, se zvanta.Se mai adauga apa fierbinte in pasta, pentru ca aceasta sa poata fi intinsa, si se aplica pe par.Se lasa sa actioneze la caldura, sub o casca de plastic, pana obtineti nuanta dorita. Se mai spala odata parul.
Asta e reteta si ti mai spun ca henna si ulei de plante gasesti la plafar, dar poti incerca si la farmacie. Da parului nuanta de rosu mai inchisa sau mai deschisa in functie de cat de mult timp o lasi sa actineze. E 100% natural, nu ataca parul, ba din contra il hraneste, facand ul mai suplu si matasos.asa ca Alecsia spor la treba si astept fundita daca esti multumita de reteta care ti am scris o. Pup, pa pa.

| KamyKaze666 a răspuns:

Foloseste frunze de nuc
P. S: (fi in felul tau)
dar dc nu incerci sa te vopsesti cu vopsea de par?

| Chrystyne a răspuns:

happy De zeama de lamaie stiu ca este adevarat, deschide culoarea parului.